Na ostatnim posiedzeniu Komisji Polityki Senioralnej zaprezentowano założenia długofalowej polityki senioralnej na lata 2014-2020, które zostały już przyjęte przez Radę Ministrów.
Szczególnie ważne rozwiązania postuluje się w zakresie szeroko rozumianego zdrowia i samodzielności, chodzi o rozwój usług medycznych dla tej grupy docelowej oraz profilaktykę i promocję zdrowia. Głównym postulatem jest również poszerzenie aktywności obywatelskiej w zwiększeniu udziału seniorów w swoich społecznościach lokalnych. Z jednoczesnym zapewnieniem ich głosu przy rozwiązywaniu problemów społecznych.
Jednym z ważnych celów polityki senioralnej jest wydłużenie aktywności zawodowej oraz samodzielnego i niezależnego życia osób w podeszłym wieku. Wszystko to ma prowadzić do zwiększenia samodzielności i uniezależnienia się od innych osób.
Rada Ministrów przyjęła również drugą edycję rządowego Programu na rzecz aktywności społecznej osób starszych na lata 2014-2020, czyli program ASOS. Program uwzględnia obszary i kierunki wsparcia, które mają na celu poprawę jakości i poziomu życia. W ramach programu realizowane są cztery komponenty konkursowe wśród, których jeden dotyczy usług społecznych dla osób starszych. Istotnymi czynnikami tego przedsięwzięcia jest szkolenie dla wolontariuszy i opiekunów z zakresu pomocy seniorom. Wszystko to ma prowadzić do rozszerzenia dostępności usług socjalnych dla osób starszych, narażonych na wykluczenie społeczne.
Oprócz tego 17 marca Rada Ministrów przyjęła wieloletni program Senior-WIGOR na lata 2015-2020. Zakłada on stworzenie dziennych domów seniora, jak również wsparcie w ich funkcjonowaniu. Główny cel to również aktywizacja i umożliwienie skorzystania z oferty kulturalnej, rekreacyjnej, edukacyjnej oraz opiekuńczej. Głównymi beneficjentami programu będą jednostki samorządu terytorialnego, które mogą realizować ten program same lub przy udziale jednostek NGO. W ramach tych domów, będzie przewidziana opieka pielęgniarki, fizjoterapeuty i innych osób potrzebnych przy wykonywaniu zadań dla osób starszych.
Po za tymi programami, podejmowane są również inne działania. Związane są one przede wszystkim z pomocą żywnościową oraz pomocą osobom z zaburzeniami psychicznymi. Przedstawicielka resortu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej poinformowała, iż trwają intensywne prace nad nowelizacją ustawy o pomocy społecznej, która z racji starzejącego się społeczeństwa ma istotnie wpływać na wymiar pomocy dla tej grupy potrzebujących.