Tworzenie stron internetowych dostępnych dla wszystkich
- Zawsze proś osoby niepełnosprawne aby wypróbowały utworzoną przez ciebie nową stronę internetową.
- Na swojej stronie internetowej staraj się umieścić narzędzia ułatwiające zrozumienie informacji. Możesz, na przykład umieścić na niej dodatkowo screen-reader. Screan-reader to program czytający słowa z ekranu. Możesz też dodać krótkie filmy, w których ktoś czyta i wyjaśnia tekst.
- Aby znaleźć jakąś stronę internetową ludzie często korzystają z pomocy wyszukiwarek. Aby upewnić się, że ludzie łatwo znajdą twoją stronę w internecie w „meta tagu" twojej strony głównej powinieneś dodać słowa „łatwe do czytania".
- Na niektórych stronach internetowych nowe działy otwierają się same w nowym oknie. Nazywa się je wyskakującymi obrazkami. Jeśli chcesz, aby twoja strona internetowa była łatwa do przeczytania i zrozumienia unikaj „wyskakujących obrazków". Mogą być trudne do zrozumienia.
- Czasami ludzie używają na swoich stronach specjalnych programów, na przykład po to, żeby mieć dzięki nim ładne obrazki. Powinieneś ostrożnie używać takich specjalnych programów. Mogą zbyt długo się ładować. Mogą sprawić, że twoja strona będzie trudniejsza do znalezienia i do przeczytania.
- Pamiętaj, że niektórzy ludzie muszą używać starych komputerów. Niektóre łącza komputerowe są bardzo powolne. Dlatego nie używaj żadnych programów lub obrazów, które mogą spowolnić działanie twojej strony internetowej. Dzięki temu strona będzie bardziej dostępna.
- Postaraj się ułatwić odwiedzającym twoją stronę internetową znajdowanie interesujących ich tematów. Zazwyczaj robi się to przez założenie na stronie „wyszukiwarki".
Twoja strona główna jest bardzo ważna, ponieważ jest pierwszą jaką zobaczą ludzie odwiedzający twoją stronę.
- Upewnij się, że twoja strona wyraźnie pokazuje to, co zawiera.
- Zamieść na swojej stronie głównej numer telefonu adres pocztowy adres e-mail i nazwisko osoby, która zajmuje się stroną. W ten sposób łatwo będzie nawiązać z tobą kontakt.
- Powinieneś zrobić duże i wyraźne przyciski do powiększania rozmiaru pisma dla osób, które potrzebują dużych liter.
- Upewnij się, że łatwo jest zorientować się, w której części strony się znajdujemy. Pasek nawigacji powinien jasno to pokazywać.
- Upewnij się, że ludzie nie muszą klikać więcej niż raz, aby powrócić do strony głównej.
- Pasek nawigacji umieszczaj zawsze w tym samym miejscu w każdej odsłonie twojej strony internetowej. W ten sposób ludzie będą mogli łatwo używać różnych części twojej strony internetowej.
- Przechodzenie z jednej części strony do innej powinno być łatwe.
- Możesz na przykład, na każdej stronie zamieścić duże, wyraźne „przyciski". Kiedy ktoś na nie kliknie, może się natychmiast znaleźć na następnej stronie, poprzedniej stronie lub stronie głównej.
- Czasami strony internetowe mają drugi pasek nawigacji. Drugi pasek nawigacji może mieć nagłówek taki jak „mapa strony", „o nas" lub „kontakt". Jeśli zdecydujesz się zamieścić drugi pasek nawigacji, upewnij się, że nie będzie się mylił z głównym paskiem nawigacji.
- Główny pasek nawigacji powinien zawierać nie więcej niż 7 lub 8 przycisków czyli tytułów.
- Upewnij się, że nagłówki na pasku nawigacji są wyraźne i łatwe do zrozumienia. Jeśli uznasz, że są one zbyt trudne, możesz na stronie głównej umieścić wyjaśnienia tego, co kryje się pod tymi nagłówkami.
Źródło: Informacja dla wszystkich. Europejskie standardy przygotowania tekstu łatwego do czytania. Tłumaczenie Biuro Rzecznika do Spraw Osób Niepełnosprawnych