Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Policzyć bezdomnych

Policzyć bezdomnych fotolia.pl

W środę 21 i w czwartek 22 stycznia w całym kraju odbywało się liczenie osób bezdomnych. Akcję organizuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, a przeprowadzają ją samorządy. Ostatnie takie badanie odbyło się dwa lata temu; wykazało, że w Polsce było 30,7 tys. bezdomnych. W ogólnopolskiej akcji liczenia osób bezdomnych biorą udział m.in. policjanci, strażnicy miejscy i gminni, pracownicy socjalni i wolontariusze. Sprawdzają m.in. noclegownie, schroniska, szpitale, areszty, a także dworce, ogródki działkowe i altany.

Główne działania zaplanowano są nocy, jednak w niektórych regionach, akcja trwała już od środy rano i była również prowadzona w ciągu dnia w czwartek.

W każdej gminie są wyznaczone osoby, które odpowiadają za koordynację całej akcji. Raporty z terenu mają trafić do urzędów wojewódzkich, a następnie do resortu pracy i polityki społecznej.

Problem bezdomności jest najbardziej nasilony w aglomeracjach. Np. na Mazowszu - gdzie liczba bezdomnych jest jedną z najwyższych - ok. dwie trzecie osób bezdomnych przebywa w Warszawie. Obecnie liczba bezdomnych w stolicy szacowana jest na 2,5-3 tys. osób.
Według MPiPS, określenie liczby osób bezdomnych jest konieczne, by ograniczać negatywne skutki bezdomności.
Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych przeprowadzane jest co dwa lata. Ostatnie zrealizowano w nocy z 7 na 8 lutego 2013 r. Doliczono się wówczas 30,7 tys. osób bezdomnych, z tej liczby ok. 22 tys. przebywały w placówkach instytucjonalnych, a ok. 8,5 tys. nie korzystało z tej formy pomocy.

Okazało się, że ok. 80 proc. osób bezdomnych stanowili mężczyźni (ponad 24,5 tys. osób), 14,2 proc. - kobiety (4,3 tys.), a 5 proc. dzieci (1,5 tys.). Dzieci przebywały przede wszystkim w placówkach dla samotnych matek oraz w domkach na działkach, w altanach.

Badanie pokazało, że najwięcej bezdomnych było w woj. śląskim (3,8 tys.), mazowieckim (3,1 tys.) i dolnośląskim (2,9 tys.); najmniej - w woj. podlaskim (623 osoby), świętokrzyskim (677 osób) oraz lubuskim (726 osób).
Jak wynika z kontroli NIK, która sprawdzała działania administracji publicznej na rzecz bezdomnych, w całym kraju jest ok. 650 placówek pomocowych, w większości to noclegownie, które dysponują łącznie 22-23 tys. miejsc. W okresie jesienno-zimowym przy dodatkowych miejscach wszyscy bezdomni mają szansę na nocleg.

A jak będzie teraz? Niedługo wyniki będą znane.

Źródło: samorzad.pap.pl, inf. własna

Sob., 24 St. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun