Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ochrona zdrowia i polityki społeczna – pierwsze posiedzenie w nowym roku

Ochrona zdrowia i polityki społeczna – pierwsze posiedzenie w nowym roku fotolia.pl

15 stycznia odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Po wyjaśnieniach strony rządowej Zespół uzgodnił projekty rozporządzeń Ministra Pracy i Polityki Społecznej:

  • w sprawie przyznawania świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy
  • w sprawie szczegółowego zakresu informacji zawartych we wniosku marszałka województwa o określenie warunków zwrotu, odstąpienie od dochodzenia zwrotu lub umorzenie należności Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych;
  • w sprawie dofinansowania kosztów szkolenia pracowników objętych szczególnymi rozwiązaniami na rzecz ochrony miejsc pracy.

Uzgodniono również projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie rodzajów odpadów medycznych i odpadów weterynaryjnych, których odzysk jest dopuszczalny, z uwagą ze strony samorządowej dotyczącą bardzo krótkiego okresu na konsultacje społeczne tego projektu. Z uwagi na możliwe wprowadzenie zmian w tekście Oceny Skutków Regulacji, Ministerstw Zdrowia zobowiązało się przesłać projekt do wiadomości w wersji uwzględniającej naniesione poprawki.

Zespół uzgodnił również projekt ustawy o leczeniu niepłodności. Warto przypomnieć, że po interwencji m.in. Związku Powiatów Polskich w projekcie jednoznacznie wskazano, że zadania z zakresu promocji zdrowia rozrodczego są zadaniami, które jednostki samorządu terytorialnego będą mogły – a nie musiały – wykonywać.

W odniesieniu do wszystkich projektów Zespół otrzymał upoważnienie do wydania opinii wiążącej, co oznacza, że zostały uzgodnione ze stroną samorządową.

Na kolejne posiedzenie przeniesiono rozpatrzenie projektu rozporządzenia w sprawie zakresu map potrzeb zdrowotnych, z uwagi na brak projektu w wersji po konsultacjach społecznych.

W sprawach różnych strona samorządowa zwróciła uwagę na niedotrzymanie przez stronę rządową ustaleń w zakresie opiniowania projektu rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Przypomnijmy, że rozporządzenie zostało podpisane 29 grudnia 2014 r. bez uzyskania opinii KWRiST.

W sprawach różnych przedstawiciele resortu zdrowia poinformowali o przesunięciu terminu wejścia w życie nowego Prawa o aktach stanu cywilnego, co pozwoli podmiotem leczniczym oraz urzędom stanu cywilnego przystosować się do nowego trybu zgłaszania zgonów i urodzeń (rozporządzenia w tej sprawi były opiniowane przez Zespół w grudniu).

Czw., 15 St. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel