Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Młodzi Polacy nadal chcą emigrować za pracą

Młodzi Polacy nadal chcą emigrować za pracą fotolia.pl

Co piąty aktywny lub potencjalny uczestnik polskiego rynku pracy rozważa wyjazd z kraju w celu zarobkowym w perspektywie najbliższych 12 miesięcy. Aż 75 proc. osób mających takie plany to osoby poniżej 35. roku życia.

Z przygotowanego przez Work Service raportu "Migracje zarobkowe Polaków" wynika, że 1/5 badanych aktywnych lub potencjalnych uczestników rynku pracy (pracujących, bezrobotnych, uczących się, na urlopach macierzyńskich i wychowawczych, bez emerytów i prowadzących dom) rozważa emigrację za pracą w ciągu najbliższych 12 miesięcy. 5 proc. badanych rozważa taki wyjazd "zdecydowanie".

Mężczyźni częściej niż kobiety rozważają szukanie pracy za granicą (56 do 44 proc.). Podobnie osoby młode – aż 74 proc. rozważających wyjazd stanowią osoby poniżej 35. roku życia, a aż 40 proc. osoby w wieku 18-24 lat. Praca za granicą to też kusząca perspektywa dla mieszkańców mniejszych miast (do 100 tys. mieszkańców), stanowią oni aż połowę rozważających emigrację zarobkową.

Osoby deklarujące chęć wyjazdu to nie tylko bezrobotni czy zniechęceni długotrwałym szukaniem pracy. Z raportu wynika, że bezrobotni stanowią 26 proc. rozważających wyjazd, podczas gdy pracujący to aż 29 proc. tej grupy. Co ciekawe, prawie dwukrotnie więcej osób zatrudnionych na pełen etat deklarowało chęć wyjazdu (22 proc.) w porównaniu do pracujących na zasadach umowy o dzieło, zlecenie czy w niepełnym wymiarze godzin (12 proc.). Najliczniejszą grupą pod względem statusu, deklarującą chęć wyjazdu, są osoby uczące się. Stanowią oni aż 31 proc. rozważający wyjazd zarobkowy w ciągu najbliższego roku.

- Bezrobocie wśród absolwentów szkół wyższych nadal utrzymuje się na zatrważająco wysokim poziomie. Młodzi, zdolni i wykształceni odkładają dumę do kieszeni i idą pracować na stanowiskach poniżej swoich kwalifikacji. Jeśli nie pomożemy im w aktywizacji i rozwoju zawodowym w Polsce, zrobią to Niemcy, Brytyjczycy czy Holendrzy. Będzie to ogromna strata dla polskiej gospodarki i państwa, które funduje edukację bezrobotnym absolwentom – powiedział Tomasz Hanczarek, prezes Work Service.

Zdecydowanym i najczęstszym powodem (wskazanym przez 84 proc. badanych) emigracji zarobkowej są wyższe wynagrodzenia. W dalszej kolejności wskazywany były powody związane z korzystniejszymi warunkami do życia i pracy. Najważniejszym powodem pozostania w Polsce jest przywiązanie do rodziny i przyjaciół (68 proc.).

Wśród najczęściej wskazywanych krajów emigracji zarobkowej dominowały państwa UE (83 proc.). Na czele najbardziej popularnych znalazły się Niemcy (26 proc.), Wielka Brytania (24 proc.) i Holandia (23 proc.).

Źródło: www.forbes.pl

Pt., 21 Lst. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: