Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Orzecznictwo w powiatach sprawdza się

Orzecznictwo w powiatach sprawdza się fotolia.pl
Kolejne spotkanie zespołu ds. orzekania tzw. okrągłego stołu w sprawie osób niepełnosprawnych, które odbyło się 31 lipca, poświęcone było zmianon w systemie orzekania o niepełnosprawności.
 
Już na początku zebrania wiceminister polityki społecznej Jarosław Duda, pełniący funkcję pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych, zaznaczył, iż w jego opinii obecne ulokowanie systemu orzecznictwa w strukturze administracji samorządu powiatego jest właściwe i życzyłby sobie, by tak pozostało. Zaznaczył jednak, iż jest to jego opinia, a spotkanie przedstawicieli strony rządowej i społecznej ma wygenerowac ewentulne postulaty zmian, które następnie urzęd pełnomocnika sformułuje w projekcie zmian prawnych. Po wystąpieniu wiceministra, naczelnik wydziau w biurze pełnomocnika Zbigniew Wasiak omówił podstawy, zasady oraz obowiązki podmiotów systemu orzeczniczego, na podtawie ustawy o rehabilitacji zawodowej i spolecznej.
 
Dyskusja, która rozgorzała po prezentacji dotyczyła kilku wątków, głównie bardzo szczegółowych, jak np. tego, czy w składzie zespołu orzekającego powinien znajdować się lekarz. Padł głos za tym, by tę funkcję wyeliminować, ze względu na to, iż obecnie w orzecznictwie dominuje tzw. perspektywa medyczna. Tymczasem, procedury leczenia i rehabilitacji - bardzo istotne na pierwszym etapie, tj. leczenia po nabyciu niepełnosprawności - nie przekładają się na późnejszy etap, tj. codzienne funkcjonowanie osoby niepełnosprawnej, co jest istotą wypracowywanego stanowiska składu orzekającego.  Ale znalazł się także głos zgoła przeciwny, za zdecydowanym pozostawieniem lekarzy w skadzie zespołu.
 
Rozłączyć orzeczenie od świadczenia
 
Ten, jak i inne wątki szczegółowe, aczkolowiek ważne dla codziennego funkcjonowania osób niepelnisprawnych, to jednak nie miały wiele wspólnego z postulatami zmian w systemie orzecznictwa, o co wnioskował minister. Z pozostałych głosów dało sie wyłowić postulaty o wprowadzeniu odpowiedzialności urzędniczej za wydawane decyzje i przede wszystkim apel, by dokument zespołu orzekającego nie stanowił automatyczneej dyspozycji pieniędzy. Za ten drugi etap powinien odpowiadać ktoś inny. Dokument orzekający powinien być jedynie kierunkowym wskazaniem dla specjalistów rodzajów wsparcia dla osoby niepełnosprawnej. I ten ostatni głos - uogólniony do postulatu odłączenia etapu (i podmiotu) orzekania od etapu (i podmiotu) podjęcia decyzji o przysługującym świadczeniu, jego wysokości i wypłacie - należy uznac za zasadniczy wniosek ze spotkania.
 
Następne zebranie w październiku
 
Wiceminister Duda zapowiedział przesłanie członkom zespołu projektu zmian prawnych w myśl przyjętego postulatu i zaproponowalł kolejne spotkanie zespołu na początku października.
Pon., 11 Sp. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża