Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Limit miejsc w placówce opiekuńczo–wychowawczej będzie mógł być przekroczony

Limit miejsc w placówce opiekuńczo–wychowawczej będzie mógł być przekroczony fotolia.pl

Na finiszu prac nad nowelizacją ustawy o wsparciu rodziny i pieczy zastępczej działo się wiele, choć ostateczny produkt pracy Sejmu daleki jest od oczekiwań strony samorządowej. Zmienić stanowisko posłów było niezwykle trudno, bowiem machina głosująca „rozjeżdżała „wszystkie zgłaszane poprawki.  Dlatego cieszyć się trzeba z każdego przypadku, kiedy do zgłoszonej przez ZPP poprawki udało się przekonać parlamentarzystów.

Przykładem takiej pozytywnej korekty jest złagodzenie zakazu nieprzekraczania limitu 30 miejsc (od 2021 roku - 14 miejsc) w placówce opiekuńczo-wychowawczej typu socjalizacyjnego, interwencyjnego lub specjalistyczno-terapeutycznego. Argumentacja, że są sytuacje, kiedy taki sztywny limit jest nielogiczny i wiąże się z dublowaniem finansowania pobytu dziecka lub osoby pełnoletniej przebywającej w pieczy zastępczej w dwóch różnych instytucjach, przekonała posłów. Obecnie tak się dzieje, kiedy wychowanek placówki opiekuńczo – wychowawczej zostaje umieszczony np. w domu pomocy społecznej, specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, oddziale medycyny paliatywnej, areszcie śledczym, schronisku dla nieletnich czy też zakładzie poprawczym. Z placówki opiekuńczo – wychowawczej takiej osoby się nie wykreśla i utrzymuje się dla niej miejsce (którego zająć nie może inna osoba). Równocześnie opłacany jest jego okresowy pobyt w innej instytucji (często, w trudnej do określania perspektywie czasowej).

Interwencja w tej sprawie okazała się skuteczna i w efekcie w ustawie znalazł się zapis o tym, że w przypadku, gdy umieszczone w placówce opiekuńczo-wychowawczej typu socjalizacyjnego, interwencyjnego lub specjalistyczno-terapeutycznego dziecko lub osoba, która osiągnęła pełnoletność przebywając w pieczy zastępczej, zostały umieszczone w:

1) domu pomocy społecznej,

2) specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym,

3) młodzieżowym ośrodku wychowawczym,

4) młodzieżowym ośrodku socjoterapii zapewniającym całodobową opiekę,

5) specjalnym ośrodku wychowawczym,

6) hospicjum stacjonarnym,

7) oddziale medycyny paliatywnej,

8) areszcie śledczym,

9) schronisku dla nieletnich,

10) zakładzie karnym,

11) zakładzie poprawczym

– dyrektor tej placówki może, pomimo przekroczenia dopuszczalnej liczby dzieci w placówce, za zezwoleniem wojewody, przyjąć kolejne dziecko.

Tak, więc będzie można wykorzystać zwolnione okresowo miejsce przyjmując do placówki kolejną osobę bez obawy, że jeśli kontrola wykaże przekroczenie ustawowego limitu miejsc oberwie się np. 10 tys. kary (taka stawkę ustalili parlamentarzyści w nowelizowanej ustawie).

Marek Wójcik

Pon., 28 Lp. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Marek Wójcik