Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Powiatowe rady pożytku publicznego

Powiatowe rady pożytku publicznego fotolia.pl

Od 2010 r. powiaty oficjalnie mogą tworzyć powiatowe rady pożytku publicznego. Radę może utworzyć zarząd powiatu na wniosek organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych społecznych w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie mi.n. spółdzielnie socjalne, stworzyszenia jednostek samorządu terytorialnego).

Kadencja Rady trwa 2 lata. tryb powoływania członków oraz organizację i tryb działania rady ustala rada powiatu w drodze uchwały.

Rada składa się z:

  1. przedstawicieli organu stanowiącego odpowiednio powiatu;
  2. przedstawicieli organu wykonawczego odpowiednio powiatu;
  3. przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3, prowadzących działalność na terenie odpowiednio powiatu, stanowiących co najmniej połowę członków. 

Rada powiatowa ma obowiazek wpsółpracować z radami wojewódzkimi i gminnymi pozytku publicznego jeżeli takie zostały utworzone.

Do zadań Rady Powiatowej oraz Rady Gminnej należy w szczególności: 

  1. opiniowanie projektu strategii powiatu,
  2. opiniowanie projektów uchwał i aktów prawa miejscowego dotyczących sfery zadań publicznych, oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3, w tym programów współpracy z tymi jednostkami,
  3. wyrażanie opinii w sprawach dotyczących funkcjonowania organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3;
  4. udzielanie pomocy i wyrażanie opinii w przypadku sporów między organami administracji publicznej a organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3;
  5. wyrażanie opinii w sprawach dotyczących zadań publicznych, w tym zlecania tych zadań do realizacji przez organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3, oraz w sprawach rekomendowanych standardów realizacji zadań publicznych. 

Termin wyrażenia przez Radę opinii wynosi 14 dni od dnia doręczenia odpowiednio projektu programu współpracy oraz projektu strategii rozwoju powiatu lub gminy. Nieprzedstawienie opinii w terminie oznacza rezygnację z prawa do jej wyrażenia.

Wt., 29 Mrz. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel