Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Renta socjalna również dla przebywających za granicą

Renta socjalna również dla przebywających za granicą fotolia.pl

Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z dnia 25 czerwca 2013 roku orzekł niezgodność z Konstytucją przepisów ustawy z dnia 27 czerwca 2003 roku o rencie socjalnej w zakresie, w jakim uzależniają one przyznanie i realizację prawa do renty socjalnej od wymogu przebywania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Niezbędny do wykonania tego wyroku projekt ustawy  o zmianie ustawy o rencie socjalnej został właśnie opracowany i przedłożony Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego do zaopiniowania.

Podstawowa zmiana dotyczy zniesienia wobec obywateli polskich wymogu faktycznego przebywania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako przesłanki nabycia prawa do renty socjalnej. Jednoczenie – ze względu na zasadę niedyskryminacji – w projekcie zniesiono wymóg faktycznego przebywania w kraju również w przypadku, gdy o rentę socjalną ubiegają się zamieszkujący w Rzeczypospolitej Polskiej obywatele Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej, a posiadający prawo pobytu lub prawo stałego pobytu oraz cudzoziemcy zamieszkujący na terytorium naszego kraju na podstawie zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, zezwolenia na pobyt czasowy (w określonych przypadkach) lub w związku z uzyskaniem w Polsce statusu uchodźcy albo ochrony uzupełniającej.

Projekt określa również tryb wypłaty renty socjalnej przysługującej osobie przebywającej poza granicami kraju. Świadczenie będzie w takim przypadku wypłacane osobie upoważnione do odbioru, zamieszkałej w kraju, albo na prowadzony w kraju rachunek płatniczy rencisty socjalnego lub jego rachunek w banku, inny niż rachunek płatniczy, albo na wskazany przez niego, wydany w kraju, jego instrument płatniczy, na którym jest przechowywany  pieniądz elektroniczny.

Opinię w przedmiocie wskazanego projektu ustawy wyda Zespół ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej.

Pt., 7 Lt. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski