Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kolejny wyrok w sprawie zasad przyznawania specjalnego zasiłku opiekuńczego

Kolejny wyrok w sprawie zasad przyznawania specjalnego zasiłku opiekuńczego fotolia.pl

Po raz kolejny potwierdza się teza, że przepisy, zwłaszcza związane z przyznawaniem świadczeń o charakterze socjalnym, należy interpretować szeroko, mając przede wszystkim cel jaki przyświecał ustawodawcy przy wprowadzaniu danej regulacji.

W wyroku WSA w Łodzi z 15 października 2013 r. sygn. II SA/Łd 815/13 wskazano, że rezygnacja z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w rozumieniu art. 16a ustawy, ma miejsce także wówczas gdy następuje, podyktowane wyłącznym zamiarem sprawowania opieki nad niepełnosprawnym członkiem najbliższej rodziny, niepodjęcie owych form aktywności zawodowej, w sytuacji gdy było to możliwe, bowiem osoba rezygnująca z zatrudnienia była zdolna do ich podjęcia Działaniem nielicującym z zasadami demokratycznego państwa prawa (art. 2 Konstytucji R.P.) byłoby forsowanie takiej interpretacji omawianego przepisu, która upatrywałaby w powyższej regulacji podstawy do jedynie formalnego, a w rzeczywistości wyłącznie fikcyjnego podjęcia zatrudnienia, wykonywania pracy zarobkowej, lub uzyskania statusu bezrobotnego (Źródło: CBOSA)

Wyrok nie jest jeszcze prawomocny wcześniejsze wyroki innych sądów administracyjnych wskazują, że taki będzie prawdopodobny kierunek wykładni. 

Niedz., 17 Lst. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel