Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Założenia dotyczące standardów pracy socjalnej

Założenia dotyczące standardów pracy socjalnej fotolia.pl

W ramach projektu „Tworzenie i rozwijanie standardów usług pomocy i integracji społecznej” (współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej), Ryszard Szarfenberg opracował założenia do wprowadzenia standardów pracy socjalnej w Polsce.

Autor pisze, „Mimo postępu w kształceniu do pracy socjalnej i profesjonalizacji tego zawodu, nadal jest ona w Polsce w zbyt dużym zakresie podporządkowana administracyjnej procedurze przyznawania

świadczeń materialnych z pomocy społecznej i z pokrewnych systemów świadczeniowych. Dlatego

jednym z głównych założeń realizacji projektu „Tworzenie i rozwijanie standardów usług pomocy i integracji społecznej” było konceptualne oddzielenie pracy socjalnej od problematyki przyznawania świadczeń materialnych. W związku z tym standaryzacji podlegała praca socjalna wyłącznie jako praktyka udzielania pomocy o charakterze niematerialnym.

Przemawia za tym między innymi argument, że trudności materialne mają często źródła w problemach innej natury, na które to właśnie trzeba orientować główny nurt praktyk i pomocy.

Należy zwrócić uwagę na trzy ważne konsekwencje tych założeń. Po pierwsze, usamodzielnienie pracy socjalnej pozwala na nią spojrzeć w kontekście usług pomocy i integracji społecznej (np. interwencja kryzysowa, poradnictwo specjalistyczne, reintegracja społeczna i zawodowa). Jest to krok niezbędny, aby rozpocząć debatę nad rolą pracy socjalnej zarówno w stosunku do procedur przyznawania świadczeń materialnych, jak i do uznawanych dotychczas za odrębne od niej usług oferowanych przez pomoc społeczną.

Po drugie, wraz z uznaniem pracy socjalnej za niezależną od procedur administracyjnych możemy zacząć myśleć o tym, jakie są jej modele, metody, techniki i narzędzia, jako praktyki, wprowadzać innowacje w tym zakresie, a następnie badać, jakie efekty te różne modele i metody przynoszą wspomaganym klientom. Otwiera to drogę dla badań ewaluacyjnych praktyki pracy socjalnej. Dzięki temu kolejne wersje standardów będą mogły być uzupełnione lub uzyskać status wskazówek dla praktyki opartych na dowodach.

Po trzecie, autonomiczna wobec procedur administracyjnych praca socjalna może być wykonywana w różnych instytucjonalnych kontekstach. Powinien być to silny impuls do opracowania procedur zlecania pracy socjalnej organizacjom pozarządowym, które pracują z obywatelami będącymi potencjalnymi lub aktualnymi klientami pomocy społecznej. Standardy pracy socjalnej są wówczas podstawą do projakościowego doskonalenia publicznych usług społecznych, realizowanych poza sektorem publicznym.”

Pełną treść propozycji założeń standardów pracy socjalnej zamieściliśmy poniżej

Źródło: http://isp.org.pl

Ryszard Szarfenberg, raport opracowany w ramach projektu 1.18 „Tworzenie i rozwijanie standardów usług pomocy i integracji społecznej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Załączniki:
Pobierz ten plik (SPS wprowadzenie_2601.pdf)SPS wprowadzenie_2601.pdf203 kB
Niedz., 27 Prn. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: