Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Poznań stawia na ekonomię solidarną

Poznań stawia na ekonomię solidarną fotolia.pl

Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej będzie kształciło osoby długotrwale bezrobotne oraz kadry i środowiska lokalne w dziedzinie integracji i przedsiębiorczości społecznej.

Instytucje pomocy społecznej często borykają się z własnymi problemami. W odpowiedzi na brak miejsca integracji osób wykluczonych społecznie w Poznaniu powstał kompleks budynków, którego zadaniem będzie kształcenie społeczno-zawodowe długotrwale bezrobotnych oraz kadr pomocy i integracji społecznej. Uroczyste otwarcie Wielkopolskiego Centrum Ekonomii Solidarnej im. Cyryla Ratajskiego odbyło się 17 września br.

Z inicjatywy Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Prezydenta Miasta Poznania oraz Fundacji Pomocy Wzajemnej BARKA podjęto działania, mające na celu stworzenie odpowiednich warunków dla rozwoju ekonomii solidarnej, promocji przedsiębiorczości społecznej i popularyzacji kultury solidarności. Dzięki wsparciu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Fundacji VELUX z Danii wybudowano dwa nowe obiekty wchodzące w skład Wielkopolskiego Centrum Ekonomii Solidarnej.

Cele wyznaczone przez WCES

17 września br. odbyło się uroczyste otwarcie kompleksu budynków formacyjno-edukacyjnych. W wydarzeniu wzięli udział Anna Komorowska, Małżonka Prezydenta RP oraz przedstawiciele rządu. W sumie podczas spotkania pojawiło się ok. 400 osób z Polski i z zagranicy. – Realizując założenia WCES stawiamy przede wszystkim na człowieka i jego pracę, chcemy promować gospodarkę bardziej solidarną. Spotkanie było okazją do debaty oraz warsztatów, które mogły pomóc w rozwoju przedsiębiorczości lokalnej i regionalnej – tłumaczy Barbara Sadowska, wiceprzewodnicząca zarządu Fundacji Pomocy Wzajemnej BARKA.

Zadania jakie stoją przed pracownikami WCES to podnoszenie kompetencji osób długotrwale bezrobotnych oraz kształcenie kadr i środowisk lokalnych w dziedzinie integracji i przedsiębiorczości społecznej.

Skąd pojawiła się potrzeba rozwoju ekonomii solidarnej?

Często, instytucje pomocy społecznej borykają się z problem niewystarczającej ilości miejsc pracy. Zarządzający podmiotami ekonomii społecznej nie mają odpowiednich kompetencji biznesowych, a osoby długotrwale bezrobotne nie zdają sobie nawet sprawy z możliwości, jakie może dać im ekonomia społeczna. WCES swoim zasięgiem nie będzie ograniczał się do województwa wielkopolskiego. Jego działania mają przyczynić się do rozwoju społeczno-gospodarczego gmin i powiatów całej Polski. – W minionym 20-leciu rozwinęły się głównie aspekty gospodarki rynkowej, obecnie coraz więcej osób dostrzega potencjał gospodarki bardziej solidarnej. WCES to partnerska instytucja „nowej generacji" – dodaje Barbara Sadowska.

Idea wsparcia osób bezrobotnych, ich szkolenie i rozwój w ramach działalności Wielkopolskiego Centrum Ekonomii Solidarnej realizowane są w ramach Projektu „Zintegrowany system wsparcia ekonomii społecznej".

Wszystkich informacji dotyczących WCES udziela Dagmara Szlandrowicz z Fundacji Pomocy Wzajemnej BARKA: mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Źródło: Exacto

Pt., 20 Wrz. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka