Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiany w ustawie o pomocy osobom uprawnionym do alimentów

Zmiany w ustawie o pomocy osobom uprawnionym do alimentów fotolia.pl

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło projekt założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów oraz ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Ministerstwo konieczność wprowadzenia zmian uzasadnia potrzebą uproszczenia procedur prowadzonych przez właściwe organy w zakresie przedmiotowych ustaw, a ponadto ujednolicenia ich brzmienia ze względu na zbieżny charakter regulowanej materii oraz występującą niejednokrotnie tożsamość beneficjentów świadczeń rodzinnych oraz świadczeń wypłacanych z funduszu alimentacyjnego (te same rodziny).

Potrzeba zmiany w ustawie o pomocy osobom uprawnionym do alimentów wynika z faktu, że dotychczas prowadzona dwutorowo, egzekucja zobowiązań dłużnika alimentacyjnego – zarówno w trybie sądowym, jak i administracyjnym – nie skutkuje wzrostem poziomu wyegzekwowanych należności, generuje natomiast znaczne koszty po stronie organu właściwego wierzyciela. Proponowane regulacje mają zatem na celu przede wszystkim racjonalizację procesu dochodzenia należności dłużników alimentacyjnych poprzez rezygnację z prowadzenia egzekucji administracyjnej i pozostawienie wyłącznie egzekucji sądowej.

Ponadto, w ocenie Ministerstwa, proponowane zmiany są niezbędne ze względu na konieczność ujednolicenia procesu przyznawania świadczeń z funduszu alimentacyjnego z uwagi na różną praktykę organów realizujących tę ustawę i rozbieżności interpretacyjne, poprzez rezygnację ze skomplikowanych procedur, usprawnienie i uproszczenie działań podejmowanych wobec dłużników alimentacyjnych, a co za tym idzie możliwość zwiększenia efektywności w odzyskiwaniu należności z tytułu świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

Projektowane przepisy w zakresie świadczeń rodzinnych obejmują przede wszystkim kwestie proceduralne. Celem zmian proponowanych w ustawie o świadczeniach rodzinnych jest uproszczenie procedury rozpatrywania przez organy właściwe, tj. wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) oraz marszałków województw, spraw z zakresu świadczeń rodzinnych, co przyczyni się do wzrostu sprawności prowadzonego postępowania administracyjnego.

Pełny tekst projektu założeń dostępny jest TUTAJ.

Pon., 16 Wrz. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel