Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej – partnerska instytucja „nowej generacji”

Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej – partnerska instytucja „nowej generacji” fotolia.pl

Od kilku lat w całej Polsce tworzone są partnerstwa terytorialne. Jednak nie zawsze potencjał ekonomii społecznej jest w pełni wykorzystany. Jak w takim razie podnieść jej możliwości? Rozwiązaniem może okazać się Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej im. Cyryla Ratajskiego, którego uroczyste otwarcie odbędzie się już 17 września br. w Poznaniu.

Bariery związane z rozwojem społeczno-gospodarczym pojawiają się na każdym etapie funkcjonowania podmiotów ES – brakuje liderów z odpowiednimi kompetencjami biznesowymi, instytucje pomocy społecznej borykają się z problem niewystarczającej ilości miejsc pracy, a sami zainteresowani często nie wiedzą o możliwościach, jakie daje ekonomia społeczna. Dlatego z inicjatywy Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Prezydenta Miasta Poznania oraz Fundacji Pomocy Wzajemnej BARKA podjęte zostały kroki zmierzające do stworzenia warunków odpowiedniego rozwoju ekonomii solidarnej, promocji przedsiębiorczości społecznej i popularyzacji kultury solidarności. To zadanie będzie należeć do Wielkopolskiego Centrum Ekonomii Solidarnej.

Zwiększając potencjał naszej przedsiębiorczości

Dzięki wsparciu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Fundacji VELUX z Danii powstały dwa nowe obiekty przy ul. Św. Wincentego w Poznaniu. Mają one przyczynić się do rozwoju społeczno-gospodarczego gmin i powiatów nie tylko Wielkopolski, ale i innych regionów Polski. Już 17 września br. odbędzie się uroczyste otwarcie kompleksu budynków formacyjno-edukacyjnych. Spotkanie będzie również doskonałą okazją do debaty z udziałem m.in. przedstawicieli rządu. Rozmowy dotyczyć będą głównie konstytucyjnej zasady gospodarowania. – Podczas otwarcia WCES będzie można również wziąć udział w warsztatach, które pozwolą na zwiększenie przedsiębiorczości na poziomie lokalnym i regionalnym. Szkolenia obejmą tematykę m.in. budownictwa społecznego i ekologicznego oraz żywności organicznej – tłumaczy Barbara Sadowska, wiceprzewodnicząca zarządu Fundacji Pomocy Wzajemnej BARKA. Gościem honorowym będzie Pierwsza Dama RP, Anna Komorowska, która przetnie wstęgę, symbolicznie otwierając budynki WCES.

Na pierwszym miejscu jest człowiek i jego praca

Zadaniem Wielkopolskiego Centrum Ekonomii Solidarnej będzie kształcenie osób długotrwale bezrobotnych oraz edukacja kadr i środowisk lokalnych w dziedzinie integracji i przedsiębiorczości społecznej. Praca osób zaangażowanych w tę inicjatywę będzie oparta o modelowe instytucje i partnerstwa na terenie gmin, powiatów i regionów. – To właśnie WCES stawia na gospodarkę bardziej uspołecznioną, w której na pierwszym miejscu jest człowiek i jego praca. W minionym 20-leciu rozwinęły się głównie aspekty gospodarki rynkowej, obecnie nadszedł czas na rozwój gospodarki bardziej solidarnej – dodaje Barbara Sadowska.

Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej tworzone jest w ramach Projektu „Zintegrowany system wsparcia ekonomii społecznej".

Źródło: Exacto

Pon., 9 Wrz. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka