Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Mediacja w sprawach karnych i nieletnich sprawców czynu karalnego. Szkolenie

Mediacja w sprawach karnych i nieletnich sprawców czynu karalnego. Szkolenie fotolia.pl

Celem szkolenia jest przekazanie uczestnikom informacji na temat mediacji jako alternatywnej metody rozwiązywania sporów i konfliktów. Szkolenie szczególnie przeznaczone jest dla nauczycieli, wychowawców, pedagogów, psychologów oraz wszystkich innych osób zainteresowanych mediacją. 

Osoby zainteresowane osobistym i zawodowym rozwojem mogą dzięki temu szkoleniu zdobyć kwalifikacje uprawniające do wykonywania zawodu mediatora w sprawach karnych i nieletnich sprawców czynu karalnego (wymagane jest wówczas pozytywne zaliczenie testu wiedzy i pozytywna rekomendacja trenerów oraz uczestniczenie we wszystkich blokach warsztatowych). Szkolenie ma charakter warsztatowy i służy zdobyciu zarówno wiedzy, jak i umiejętności praktycznych. Absolwenci szkolenia mają możliwość rozpoczęcia stażu dla mediatorów w ośrodku mediacyjnym Fundacji Pracownia Dialogu. Szkolenie obejmuje 40 godzin dydaktycznych zajęć.

Program zajęć jest zgodny ze standardami szkolenia mediatorów zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 maja 2001 r. w sprawie postępowania mediacyjnego w sprawach nieletnich (Dz. U. z 2001 r., Nr 56, poz. 591) oraz ze standardami szkolenia mediatorów uchwalonymi przez Społeczną Radę do spraw Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości (uchwalone w dniu 29 października 2007).

Wymogi stawiane kandydatom na mediatorów w sprawach karnych zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 13 czerwca 2003 r. w sprawie postępowania mediacyjnego w sprawach karnych. Wymagania stawiane kandydatom na mediatorów w sprawach nieletnich zostały precyzyjnie określone w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 maja 2001 r. w sprawie postępowania mediacyjnego w sprawach nieletnich. Wpisu do wykazu osób godnych zaufania, uprawnionych do przeprowadzania postępowania mediacyjnego w sprawach karnych i nieletnich sprawców czynu karalnego dokonuje prezes właściwego sądu okręgowego. Prosimy o zapoznanie się z wymogami.

PROGRAM SZKOLENIA:

Prawne i organizacyjne aspekty funkcjonowania procedur mediacyjnych między poszkodowanym a sprawcą czynu zabronionego.

1. podstawy prawne zastosowania procedur mediacyjnych w sprawach nieletnich z elementami wiedzy o mediacji w postępowaniu karnym,

2. szczegółowe omówienie zasad prowadzenia postępowania mediacyjnego,

3. prawa i obowiązki mediatora,

4. zagadnienia etyki zawodowej mediatorów,

5. zagadnienia praktyczne związane z organizacją postępowania mediacyjnego,

6. zasady współpracy z organami wymiaru sprawiedliwości,

7. prowadzenie dokumentacji,

8. międzynarodowe standardy postępowania mediacyjnego.

Psychologiczne mechanizmy powstawania, eskalacji i rozwiązywania konfliktów.

1. wybrane zagadnienia z psychologii społecznej, w szczególności w zakresie praktycznego zastosowania wiedzy psychologicznej o mechanizmach powstawania, eskalacji i rozwiązywania konfliktów,

2. procedury rozwiązywania konfliktów (negocjacje, mediacje, arbitraż, sąd) - podobieństwa i różnice,

3. stosowanie procedur mediacyjnych w Polsce i na świecie (spory zbiorowe, konflikty w społecznościach lokalnych, konflikty sąsiedzkie, rodzinne, spory sądowe),

4. różne modele mediacji pokrzywdzony-sprawca,

5. wiedza o procesie mediacji (specyfika roli mediatora, etapy mediacji, rola satysfakcji merytorycznej, psychologicznej i proceduralnej).

Trening umiejętności mediacyjnych w zakresie:

1. prowadzenia wstępnych spotkań ze stronami oraz opanowania wypowiedzi otwierających mediację,

2. dokonania analizy i diagnozy konfliktu objętego mediacją,

3. prowadzenia sesji mediacyjnych i spotkań na osobności z uczestnikami postępowania mediacyjnego (opanowania technik mediacyjnych),

4. komunikowania się z uczestnikami w sposób umożliwiający zrozumienie problemu (aktywne słuchanie, zadawanie pytań),

5. pomocy w doprowadzeniu do satysfakcjonującej obie strony ugody,

6. opanowania terminologii umożliwiającej współpracę i wymianę doświadczeń z innymi mediatorami.

Do udziału w szkoleniu zaproszeni są wszyscy zainteresowani zdobyciem nowych umiejętności i działania jako mediator/mediatorka. Warunkiem uczestnictwa jest rejestracja przy użyciu formularza rejestracyjnego do pobrania na stronie www.pracowniadialogu.org/szkolenia oraz uzyskanie informacji zwrotnej o zakwalifikowaniu do udziału w szkoleniu.

Szkolenie odbędzie się 11, 12, 24, 25, 26 października 2013 w Toruniu.

Źródło: www.ops.pl

Pt., 6 Wrz. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: