Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ruszył pilotaż programu przeciwdziałania przemocy domowej

Ruszył pilotaż programu przeciwdziałania przemocy domowej fotolia.pl

1 września w województwie lubuskim rozpoczyna się pilotaż programu algorytmów i kwestionariuszy szacowania ryzyka zagrożenia życia i zdrowia. Lubuscy policjanci będą wykorzystywać specjalne kwestionariusze, które ułatwią im interwencje związane z przemocą domową. Program ma na celu zapewnienie skuteczniejszej ochrony osób najsłabszych – w szczególności dzieciom, kobietom oraz osobom starszym.

Pilotaż będzie trwał do 30 września, a wdrożenie programu na terenie całego kraju planowane jest na 1 stycznia 2014 roku.

Program zainaugurowali Premier Donald Tusk oraz Minister Bartłomiej Sienkiewicz podczas tegorocznego Święta Policji. W trakcie centralnych uroczystości na Placu Zamkowym w Warszawie, Premier oraz Minister wręczyli algorytmy i kwestionariusze funkcjonariuszom z województwa lubuskiego, którzy wyróżnili się w zadaniach związanych z przeciwdziałaniem przemocy domowej.

30 sierpnia podsekretarz stanu w MSW Marcin Jabłoński wspólnie z wojewodą Jerzym Ostrouchem i zastępcą komendanta wojewódzkiego policji Mirosławem Domańskim zaprezentowali stan przygotowań wszystkich zaangażowanych służb do realizacji pilotażu.

- Program, mimo długiej i skomplikowanej nazwy, ma jeden bardzo ważny cel - powiedział podczas konferencji prasowej wiceminister Marcin Jabłoński. - Ma pomóc ofiarom przemocy i zmniejszyć skalę tego zjawiska.

Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie jest jednym z priorytetów dla Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. We współpracy z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się tą problematyką opracowano system, który pomoże funkcjonariuszom policji intepretować znaki świadczące o tym, że mają do czynienia z zagrożeniem wymagającym interwencji. Algorytmy i kwestionariusze mają minimalizować dowolność w podejmowaniu decyzji przez funkcjonariuszy. Ich celem jest również zapewnienie wsparcia policjantom, m.in. mają zlikwidować poczucie funkcjonariusza, że być może działa za szybko. Oddzielne algorytmy oraz kwestionariusze będą przeznaczone do interwencji w sprawie przemocy rodzinnej wobec dzieci i dorosłych. Algorytmy mają określić schemat działań w przypadku interwencji związanej z przemocą wobec dziecka lub osoby dorosłej. Skupiają się one w szczególności na sytuacji, w której zachowanie sprawcy nie wyczerpuje znamion czynu zabronionego. W takim przypadku policjant wypełni kwestionariusz, który pomoże mu w ustaleniu ryzyka zaistnienia przemocy w domu, w którym przeprowadza interwencje. Program został opracowany przy współpracy z Policją, Fundacją Dzieci Niczyje oraz Ogólnopolskim Pogotowiem dla Ofiar Przemocy w Rodzinie Instytutu Psychologii Zdrowia „Niebieska Linia".

Od 1 do 30 września algorytmy i kwestionariusze będą wykorzystywane w województwie lubuskim przez 700 policjantów wykonujących zadania patrolowo-interwencyjne. Funkcjonariuszy do realizacji tego zadania przygotowali liderzy, którzy wcześniej zostali przeszkoleni przez policjantów z Komendy Głównej Policji.

Do tej pory w ramach wdrażania programu algorytmów i funkcjonariuszy w województwie lubuskim m.in. opracowano wykaz całodobowych telefonów do miejsc, do których interweniujący policjanci będą mogli przewieźć dziecko odebrane w czasie interwencji domowej oraz uzyskać informację o możliwości skorzystania z porady specjalisty. Wojewoda lubuski skierował do wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz starostów zalecenia dotyczące konieczności zapewnienia całodobowej gotowości w sytuacjach przemocy w rodzinie. Wyznaczone zostały również telefony interwencyjne dla pracowników socjalnych z ośrodków pomocy społecznej.

Źródło: MSW

Sob., 31 Sp. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka