Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rodziny specjalistyczne

Rodziny specjalistyczne fotolia.pl

Komentarz do art. 59 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

 

 „Art. 59. 1. W rodzinie zastępczej zawodowej specjalistycznej umieszcza się w szczególności:

1) dzieci legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
2) dzieci na podstawie ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich;
3) małoletnie matki z dziećmi.
2. W rodzinie zastępczej zawodowej specjalistycznej nie można w tym samym czasie umieścić dzieci legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i dzieci na podstawie ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich.”

Wprowadzenie do art. 59 ust. 1 zawiera zwrot „w szczególności” oznacza, że w rodzinie zastępczej zawodowej specjalistycznej można umieścić również inne dzieci niż wymienione w pkt 1-3. Decyzja w tym zakresie będzie jednak należeć do sądu.

W zakresie postepowania z nieletnimi, z art. 59 ustawy koresponduje art. 6 pkt 9 ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich, zgodnie z którym sąd rodzinny może orzec umieszczenie nieletniego w rodzinie zastępczej zawodowej, która ukończyła szkolenie przygotowujące do sprawowania opieki nad nieletnim.

Jednocześnie w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich wyłączono prawo sądu rodzinnego do umieszczenia nieletniego w rodzinie zastępczej spokrewnionej, rodzinie zastępczej niezawodowej, rodzinnym domu dziecka, placówce wsparcia dziennego, placówce opiekuńczo-wychowawczej i regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej.
Należy również pamiętać, że do kosztów postępowania sądowego w sprawach nieletnich zalicza się zryczałtowaną kwotę z tytuły umieszczenia nieletniego w rodzinie zastępczej zawodowej.

Przepis zakazujący umieszczenia w tym samym czasie umieścić dzieci legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i dzieci na podstawie ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich ma charakter ochronny i ma służyć przede wszystkim dobru dzieci niepełnosprawnych.

Wt., 20 Sp. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel