Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zasiłki wyrównawcze - komu przysługują?

Zasiłki wyrównawcze - komu przysługują? fotolia.pl

Zasiłek wyrównawczy przysługuje pracownikowi, którego wynagrodzenie uległo obniżeniu wskutek poddania się rehabilitacji zawodowej w celu adaptacji lub przyuczenia do określonej pracy. Zasiłek nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy.

Zasiłek wypłacany jest osobie uprawnionej z ubezpieczenia chorobowego. Natomiast osobie, która poddała się rehabilitacji zawodowej na skutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, zasiłek wypłacany jest z ubezpieczenia wypadkowego.

Wysokość zasiłku, zarówno z ubezpieczenia chorobowego, jak i wypadkowego, stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem z okresu 12 miesięcy poprzedzających rehabilitację a obniżonym wynagrodzeniem miesięcznym osiąganym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej. Zasiłek przysługuje przez okres rehabilitacji, lecz nie dłużej niż przez 24 miesiące.

Wydatki na zasiłki wyrównawcze w 2011 roku wyniosły 498,5 tys. zł.

Zasiłek wyrównawczy wypłacany jest przez pracodawcę (zatrudniającego powyżej 20 pracowników) bądź przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a finansowany z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Źródło: Ubezpieczenia społeczne w Polsce, ZUS, Warszawa 2012

Pt., 19 Lp. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka