Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Standardy działania Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej a PO KL

Standardy działania Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej a PO KL fotolia.pl

IZ PO KL przedstawiła wyjaśnienia w sprawie standardów OWES, uwzględniające obecny stany prac nad systemem akredytacji i standardami usług ośrodków wsparcia ekonomii społecznej (OWES). W związku z pojawiającymi się wątpliwościami związanymi z kryterium dostępu rekomendowanym przez Instytucję Zarządzającą Programem Operacyjnym Kapitał Ludzki do zastosowania w Poddziałaniu 7.2.2 PO KL: Projektodawca zobowiąże się we wniosku o dofinansowanie projektu do tego, te prowadzony przez niego Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej będzie wdrażał standardy działania instytucji wsparcia ekonomii społecznej, a następnie podda się procesowi weryfikacji wypełnienia ww. standardów. Zastrzeżenia budzi także sposób weryfikacji tego kryterium.

Celem wprowadzenia kryterium dostępu w powyższym brzmieniu było zobowiązanie realizatorów projektów (OWES) w ramach Poddziałania 7 2.2 do wdrażania standardów działania i poddania się weryfikacji wypełnienia standardów. Standardy zostały opublikowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w dokumencie pt Rekomendacje Ministra Pracy i Polityki Społecznej w zakresie standardów działania Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej w ramach Priorytetu VII Promocja integracji społecznej. Spełnienie kryterium powinno służyć poprawie jakości usług świadczonych przez OWES oraz ich przygotowaniu do wejścia w pełną procedurę akredytacji.

Obecnie w ramach projektu Zintegrowany System Wsparcia Ekonomii Społecznej (Priorytet I PO KL) prowadzone są prace nad koncepcją systemu akredytacji ośrodków wsparcia ekonomii społecznej oraz standardami działania OWES. Koncepcja systemu akredytacji i zestaw standardów ulegają obecnie dostosowaniu do nowego modelu systemu wsparcia ekonomii społecznej, zaproponowanego w trakcie prac nad projektem Krajowego Programu Rozwoju Ekonomii Społecznej (KPRES). Nowy model systemu wsparcia ekonomii społecznej, zaproponowany w KPRES, uwzględnia trzy typy/moduły usług OWES: animacyjne, inkubacyjne i wyspecjalizowane we wspieraniu istniejących przedsiębiorstw społecznych. W związku z tym informuję, że standardy wskazane w Rekomendacjach ulegają obecnie przemodelowaniu z uwzględnieniem trzech ww. specjalizacji OWES, z uwzględnieniem planów dotyczących systemu wsparcia dla ekonomii społecznej zawartych w projekcie KPRES.

W związku z tym, że system akredytacji OWES nie został wdrożony nie jest możliwe poddanie się przez beneficjentów (OWES) procesowi weryfikacji wypełnienia standardów wskazanych w Rekomendacjach. Jedynym sposobem weryfikacji standardów może być poddanie się przez OWES samoocenie, o której mowa w Rekomendacjach. Instytucje Pośredniczące PO KL mogą więc weryfikować w ramach procedur kontrolnych obowiązujących w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki, czy OWES poddały się procesowi samooceny i posiadają dokumenty potwierdzające ten proces. Cele Rekomendacji należy uznać za spełnione w sytuacji, kiedy każdy zobligowany do tego OWES dokona samooceny, osiągając wynik co najmniej 60%. W przypadku projektów realizowanych w partnerstwie, do dokonania samooceny w zakresie standardów formalno-organizacyjnych oraz etycznych zobligowany jest każdy z jego członków. Dodatkowo poszczególni partnerzy dokonują samooceny w zakresie oferowanego przez siebie typu wsparcia.

Z wyjaśnieniami IŻ PO KL oraz pismem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej skierowane do ośrodków wsparcia ekonomii społecznej w sprawie prac nad systemem akredytacji i standardami usług OWES zapoznać się tutaj.

Niedz., 21 Lp. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna