Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wakacyjne (nie tylko) wsparcie dla rodziny

Wakacyjne (nie tylko) wsparcie dla rodziny fotolia.pl

Wakacje to czas wypoczynku, ale także i problemów zwłaszcza, gdy rodzina jest liczna i wszystkie wydatki na dzieci trzeba pomnożyć przez cztery, a nawet przez większą liczbę. Pomocą w takich sytuacjach jest wprowadzany przez samorządy program wsparcia dla rodzin wielodzietnych.

Tuż przed wakacjami program pomocy rodzinom wielodzietnym „Jędrzejów Pro" przyjęła gmina Jędrzejów. Program ma na celu m.in. poprawę warunków życia, wsparcie i promocję modelu rodzin wielodzietnych. Pomoc skierowana jest do rodzin z czwórką i większą liczbą dzieci, bez względu na posiadany dochód. Takich rodzin na terenie gminy jest 46. W ramach pomocy przewidziano m.in. prawo do korzystania z oferty pływalni miejskiej w Jędrzejowie oraz Centrum Kultury w Jędrzejowie za opłatą 2 zł na wejścia do kina. Radni przyjęli także wzór karty uprawniającej do korzystania z przyznanych ulg.

Tego typu projekty realizowane są już w innych miastach w Polsce.

W Krakowie funkcjonuje „Krakowska Karta Rodzinna 4+" - system preferencyjnych ulg i rabatów dla rodzin wielodzietnych. Obejmuje wszystkie rodziny zamieszkałe w Krakowie, składające się z rodziców (jednego rodzica), mających na utrzymaniu czworo i więcej dzieci. Tu też nie jest brane pod uwagę kryterium dochodowe.

Bonifikaty dotyczą m.in.: komunikacji miejskiej, wydatków na kulturę, zdrowie, sport i rekreację, gastronomię, sklepy i usługi. Do udziału w programie, oprócz jednostek i instytucji miejskich, zostały zaproszone liczne podmioty komercyjne - sklepy, szkoły językowe, punkty usługowe (gabinety odnowy biologicznej, studia fryzjerskie i kosmetyczne), centra handlowe, placówki medyczne i apteki, biura pośrednictwa nieruchomościami oraz firmy świadczące usługi internetowe, które proponują wiele ulg i promocji.

Każdy z partnerów otrzymuje naklejkę, informującą o honorowaniu Karty Rodzinnej, którą umieszcza w widocznym miejscu. Partnerzy mogą liczyć na bezpłatną reklamę na miejskiej stronie internetowej oraz w dwutygodniku miejskim Kraków.pl.

Również Gmina Miasta Tarnowa wprowadziła „Kartę Tarnowskiej Rodziny", by "wzmocnić funkcje rodziny i kondycję finansową rodzin wielodzietnych", a także promować model rodziny wielodzietnej. Tarnowska „Karta" uprawnia do ulg i zwolnień m.in. w komunikacji miejskiej, w turnusach rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych czy usługach fryzjerskich. Zachęcając firmy do udziału w programie podkreślają, że w ten sposób budują zaufanie i kreują pozytywny wizerunek wśród mieszkańców poprzez współpracę z Urzędem Miasta Tarnowa i stwarzają możliwość poszerzenia grona nowych klientów. Katalog zniżek obejmuje Tarnowskie Centrum Kultury, wystawy w BWA – Galerii Miejskiej, czy korzystanie z Tarnowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

W Poznaniu funkcjonuje program "Poznań PRO Rodzina - promocja, rozwój i ochrona rodzin wielodzietnych w Poznaniu". Ponadto Rada Miasta Poznania powołała Radę Rodziny Dużej, a prezydent - Pełnomocnika ds. rodzin wielodzietnych. Elementem działań prorodzinnych jest Karta Rodziny Dużej dla rodzin, z co najmniej trojgiem dzieci. Podobnie jest w Gdańsku i Bydgoszczy, gdzie próg pomocy to troje dzieci.

Samorządy na różne sposoby starają się pomóc rodzinom wielodzietnym. Zdają sobie sprawę, że mała liczba dzieci to problem ogólnopolski. Wszystkim zależy na tym, by rodziło się więcej dzieci, a wsparcie dla dużych rodzin ma do tego zachęcać.

Jednak niektóre gminy ze względu na szczupły budżet decydują się, by najpierw pomocą objąć rodziny 4+, chociaż nie wykluczają, że w przyszłości będą to też rodziny 3+.

Niedz., 7 Lp. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: