Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Udział gminy w wydatkach na utrzymanie dziecka w rodzinie zastępczej

Udział gminy w wydatkach na utrzymanie dziecka w rodzinie zastępczej fotolia.pl

Czy gminy mają płacić 10 % całego wynagrodzenia rodziny zastępczej czy proporcjonalnie do liczby dzieci umieszczonych w tej rodzinie? Przykładowo gdy jest troje dzieci umieszczonych w rodzinie to powinno to być 10% z 1/3 wynagrodzenia czy 10% z całości wynagrodzenia?

Zgodnie z art. 191 ust. 9 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej w przypadku umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej albo w rodzinnym domu dziecka gmina właściwa ze względu na miejsce zamieszkania dziecka przed umieszczeniem go po raz pierwszy w pieczy zastępczej ponosi odpowiednio wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 1, w wysokości:

  1. 10% wydatków na opiekę i wychowanie dziecka - w pierwszym roku pobytu dziecka w pieczy zastępczej;
  2. 30% wydatków na opiekę i wychowanie dziecka - w drugim roku pobytu dziecka w pieczy zastępczej;
  3. 50% wydatków na opiekę i wychowanie dziecka - w trzecim roku i następnych latach pobytu dziecka w pieczy zastępczej. Przepisy ust. 2-4 stosuje się odpowiednio.

Należy zaznaczyć, że gmina ma partycypować w wydatkach na opiekę i wychowanie dziecka a nie w wydatkach na utrzymanie rodziny zastępczej. Rodzina zastępcza zawodowa otrzymuje wynagrodzenie, którego wysokość co do zasady nie jest uzależniona od liczby dzieci pozostających w tej rodzinie. Oczywistym jest, również, że mechanizm określony w art. 191 ust. 9 nie może prowadzić do osiągnięcia przez powiat „zysku".

Ponadto należy zauważyć, że skoro na podstawie art. 191 ust. 6 ustawy powiat zobowiązany do finansowania pobytu dziecka w pieczy zastępczej, wynagrodzenia wraz z pochodnymi od wynagrodzenia dla zawodowej rodziny zastępczej, finansuje proporcjonalnie do liczby „swoich" dzieci, to tym bardziej zasada ta obowiązuje w stosunku do gmin, które mają obowiązek w tych kosztach partycypować.

Wracając do przykładu opisanego w pytaniu. Dla uproszczenia przyjmijmy, że w rodzinie zastępczej umieszczono na początku 2012 r. trójkę dzieci pochodzących z trzech różnych gmin powiatu na terenie którego ta rodzina funkcjonuje. W takim przypadku gmina w pierwszym roku pobytu dziecka w pieczy zastępczej powinna być obciążona, wydatkiem w wysokości 10% z 1/3 wynagrodzenia wraz z pochodnymi, przysługującego rodzinie zastępczej.

Gdybyśmy przyjęli odmienną interpretacje, tj. że udział gminy w wydatkach na utrzymanie dziecka w rodzinie zastępczej zawsze liczony jest od pełnej wysokości wynagrodzenia wraz z pochodnymi, niezależnie od liczby dzieci w tej rodzinie umieszczonej, to w podanym przykładzie w trzecim roku pobytu dzieci w rodzenie powiat otrzymywałby od gmin 150% kwoty przeznaczonej na wynagrodzenie rodziców zastępczych, co jest oczywiście wnioskiem absurdalnym.

Wt., 9 Lp. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel