Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Komisja Europejska zachęca miasta z całej UE do nadsyłania zgłoszeń w ramach konkursu Access City Award 2014

Komisja Europejska zachęca miasta z całej UE do nadsyłania zgłoszeń w ramach konkursu Access City Award 2014 fotolia.pl

Komisja Europejska zachęca do udziału w kolejnej edycji konkursu Access City Award — europejskiej nagrody dla miast dostępnych dla osób z niepełnosprawnością i osób starszych. Przyznawana co roku, jest ona formą uznania i wyróżnienia dla miast, które starają się zapewnić dostępne środowisko dla wszystkich mieszkańców, a w szczególności osób z niepełnosprawnością i starszych.

Nagroda stanowi część szerszych starań UE na rzecz budowania Europy bez barier: poprawa dostępności niesie za sobą długotrwałe korzyści gospodarcze i społeczne dla miast, zwłaszcza w kontekście starzenia się społeczeństwa. Miasta liczące co najmniej 50 000 mieszkańców mogą przesyłać zgłoszenia do 10 września (do północy czasu brukselskiego).

„Powinniśmy współpracować, aby ułatwiać życie obywatelom UE" – powiedziała wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, komisarz ds. sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa Viviane Reding. „Zachęcam miasta z całej Europy do udziału i podzielenia się pomysłami, jak rozszerzyć dostępność dla wszystkich. Jeżeli dołożyliście szczególnych starań, aby poprawić ten aspekt, wasze miasto może dać dobry przykład i zainspirować innych".

Około 80 milionów obywateli UE jest niepełnosprawnych. Wraz ze starzeniem się społeczeństwa, liczba osób niepełnosprawnych lub o ograniczonej sprawności ruchowej wzrasta. Zapewnienie wszystkim dostępu do komunikacji miejskiej, przestrzeni i usług publicznych oraz technologii stanowi obecnie prawdziwe wyzwanie. Większa dostępność niesie jednak za sobą korzyści gospodarcze i społeczne, a także przyczynia się do zrównoważonego rozwoju i włączenia społecznego w środowisku miejskim.

Zgodnie z przyjętą przez Organizację Narodów Zjednoczonych Konwencją Praw Osób Niepełnosprawnych, dostępność jest jednym z filarów Europejskiej strategii w sprawie niepełnosprawności 2010–2020. Strategia ma na celu budowanie Europy bez barier, dostępnej dla wszystkich.

Proces wyłonienia laureatów

Wyłonienie laureatów przebiega dwuetapowo: po wstępnej selekcji zgłoszeń na szczeblu krajowym nastąpi ostateczna selekcja na szczeblu europejskim. W europejskim etapie konkursu jury składające się z ekspertów w zakresie dostępności, w tym przedstawicieli Europejskiego Forum Osób Niepełnosprawnych, wybierze spośród miast nominowanych na szczeblu krajowym co najwyżej czterech laureatów, którzy wezmą udział w ceremonii rozdania nagród w Brukseli. Uroczystość zbiegnie się w czasie z konferencją z okazji Europejskiego Dnia Osób Niepełnosprawnych w dniach 3–4 grudnia 2013 r. Zwycięzca konkursu otrzyma tytuł „Winner of the Access City Award2014". Kolejne dwa miasta zostaną uhonorowane jako laureaci w uznaniu ich nowatorskich działań na rzecz dostępności.

Europejskie jury przyzna także wyróżnienia dla miast, które odniosły znaczące sukcesy i osiągnęły szczególne wyniki w określonych obszarach lub aspektach związanych z dostępnością.

Kryteria przyznawania nagrody

Postulat dostępności musi być realizowany w spójny i systematyczny sposób w odniesieniu do towarów, usług i infrastruktury. Inicjatywy będą zatem oceniane pod kątem zintegrowanego podejścia w czterech głównych obszarach: budynki i przestrzeń publiczna; transport i powiązana infrastruktura; technologie informacyjno-komunikacyjne, w tym nowe technologie (ICT) oraz obiekty użyteczności publicznej i usługi publiczne.

Jury weźmie w szczególności pod uwagę wpływ działań w zakresie dostępności na codzienne życie osób niepełnosprawnych oraz miasta jako całości, jak również jakość i trwałość osiągniętych wyników. Należy również wykazać aktywne zaangażowanie osób niepełnosprawnych i reprezentujących je organizacji w planowanie, realizację i utrzymanie polityki miasta na rzecz dostępności.

Składanie zgłoszeń

Zgłoszenia można składać do 10 września 2013 r. (do północy czasu brukselskiego) w języku angielskim, francuskim lub niemieckim za pośrednictwem strony http://ec.europa.eu/justice/access-city.

Źródło: niepelnosprawni.gov.pl

Pon., 10 Czrw. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka