Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Co samorząd może zrobić dla osób starszych? Propozycja nie tylko dla powiatów

Co samorząd może zrobić dla osób starszych? Propozycja nie tylko dla powiatów fotolia.pl

W zakresie poszanowania praw osób starszych wiele musi się zmienić . Działania państwa nie zastąpią nigdy aktywności całego społeczeństwa, ale mogą i powinny skutecznie bronić osób starszych, których prawa zostały naruszone, wyznaczać kierunki, tworzyć odpowiednie ramy działania. To myśl przewodnia  publikacji pt . Strategie działania w starzejącym się społeczeństwie. Tezy i rekomendacje., która została przygotowana przez członków Komisji Ekspertów ds. Osób Starszych działającej przy Rzeczniku Praw Obywatelskich.

Utworzenie urzędu Rzecznika Praw Osób Starszych, który umocowany byłyby w strukturze powiatu. Stworzenie spójnego i zintegrowanej systemu wzajemnego komunikowania się pomiędzy poszczególnymi szczeblami władzy, jak również ze społeczeństwem. Instytucjonalne powołanie rad seniorów,   upowszechnianie kawiarni obywatelskich, tworzonych w dzielnicach/osiedlach przez seniorów i osoby młode, a także tworzenie platform współpracy obywatelskiej pomiędzy seniorami a osobami młodymi. To niektóre interesujące zalecenia i rekomendacje, które można znaleźć w poradniku. Zaprezentowane w raporcie wskazówki dotyczące działań w starzejącym się społeczeństwie powstawały z myślą o tym, by stanowić inspirację dla strategii, planów operacyjnych i projektów realizowanych na różną skalę – od lokalnej do ogólnopolskiej. Z raportu wynika, że odpowiednie, niedyskryminujące zachowanie państwa odnoszące się do osób starszych powinno dotyczyć zarówno kwestii ustrojowych, jak i funkcjonowania organów administrujących w wielu obszarach. Powinno również przybrać charakter spójnych, skoordynowanych działań ukierunkowanych na realizację określonych priorytetów, a nie tylko okazjonalnych akcji

Prof. dr hab . Irena Lipowic Rzecznik Praw Obywatelskich napisała we wstępie:
W raporcie wskazano, jak ogromnym wyzwaniem jest przeciwdziałanie dyskryminacji osób starszych w życiu społecznym i publicznym. Istotną rolę odgrywa w tym procesie pozytywny wizerunek seniora, tak rzadki obecnie w mediach Wymaga on, jak wiele innych kwestii, przemyślanych działań i promocji Polecam czytelnikom zalecenia systemowe, przedstawione w końcowej części raportu . Wydaje się, że ich realizacja pozwoli zdecydowanie przełamać pewną inercję w tej kwestii, pod warunkiem rzetelnego zamiaru nadrobienia niezrozumiałych i nagannych opóźnień w tym zakresie .
Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z raportem, a także wykorzystania przy tworzeniu lokalnych dokumentów strategicznych.

Publikacja w wersji elektronicznej dostępna jest na stronie RPO.

Źródło: Strategie działania w starzejącym się społeczeństwie. Tezy i rekomendacje, Rzecznik Praw Obywatelskich, Warszawa 2012.

Pt., 1 Mrz. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna