Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ośrodki pomocy społecznej i powiatowe centra pomocy rodzinie – MAC zmienia założenia do ustawy samorządowej

Ośrodki pomocy społecznej i powiatowe centra pomocy rodzinie – MAC zmienia założenia do ustawy samorządowej fotolia.pl

Zapis „Wprowadzenie możliwości wykonywania zadań ośrodków pomocy społecznej i powiatowych centrów pomocy rodzinie (miejskich ośrodków pomocy rodzinie) w ramach, odpowiednio, urzędów gmin i starostw powiatowych (w tym urzędów miast na prawach powiatu)" "(III.1.2.1) zostanie zastąpiony zapisem „Wprowadzenie możliwości funkcjonowania ośrodków pomocy społecznej i powiatowych centrów pomocy rodzinie (miejskich ośrodków pomocy rodzinie) odpowiednio w strukturze urzędów gmin i urzędów powiatów (miast na prawach powiatu). Proponowane zapisy nie zmieniają w żaden sposób kompetencji kierowników ośrodków pomocy społecznej i kierowników powiatowych centrów pomocy rodzinie. Nie zmieniają też zakresu zadań merytorycznych wykonywanych przez te jednostki".

To pierwsze ze zmian wprowadzanych w wyniku konsultacji społecznych.

Stabilne struktury pomocy społecznej. 5 marca spotkanie w MAC

Ośrodki pomocy społecznej i powiatowe centra pomocy rodzinie pełnią główną rolę w pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Stanowią podstawę systemu pomocy społecznej, którą należy chronić. W projekcie założeń ustawy samorządowej przygotowanej przez MAC zaproponowany, by ośrodki i centra mogły decyzją samorządów działać w strukturze urzędów gmin i starostw powiatowych. Nazwy i funkcje byłyby te same. Kierownicy mieliby te same co obecnie kompetencje w obszarze pomocy społecznej (np. przyznawanie zasiłków).

Przynależność organizacyjna do urzędu gminy nie oznacza, że ośrodek pomocy społecznej będzie zmieniał siedzibę, wiec oddali się od klienta pomocy społecznej. Pracownicy socjalni mogą być za to odciążeni od spraw związanych z działaniem samej instytucji. Odzyskają czas na pracę z osobami potrzebującymi ich wsparcia. Istniejące standardy zadań pomocy społecznej nie są zagrożone.

5 marca przedstawiciele MAC spotykają się z samorządowcami, przedstawicielami służb pomocy społecznej i Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, by wypracować najlepsze i najbardziej precyzyjne zapisy dotyczące tych zmian organizacyjnych.

Źródło: MAC

Pon., 4 Mrz. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka