Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przepisy o świadczeniach rodzinnych niezgodne z Konstytucją?

Przepisy o świadczeniach rodzinnych niezgodne z Konstytucją? fotolia.pl

Rzecznik Praw Dziecka wystąpił do Rzecznika Praw Obywatelskich o rozważenie możliwości złożenia do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją art. 11a ust.  3 i 4 ustawy o świadczeniach rodzinnych, w części ograniczającej wysokość dodatku  z tytułu samotnego wychowywania dziecka do – odpowiednio kwoty 340 zł na wszystkie dzieci oraz kwoty 160 na wszystkie dzieci.

Zdaniem Rzecznika Praw Dziecka celem dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka jest udzielenie przez państwa wsparcia osobie, który samotnie wychowuje dziecko, a drugi rodzic nie wykonuje obowiązku alimentacyjnego, gdyż: nie żyje, jest nieznany albo powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone.

Można przyjąć, że ów dodatek zastępuje świadczenie alimentacyjne niemożliwe do uzyskania od drugiego rodzica. Przepis art. 11a ust. 3 ustawy o świadczeniach rodzinnych ustala maksymalną sumę dodatku, co oznacza, że dodatek może być przyznany jedynie dla dwojga dzieci osoby samotnie je wychowującej.

Zgodnie natomiast z art. 10 ust. 1 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, jednakże nie wyższej niż 500 zł, przy czym świadczenie z funduszu należy się każdej osobie w rodzinie, dysponującej wyrokiem sądu.

Zdaniem Rzecznika Praw Dziecka ograniczenie zawarte w ustawie o świadczeniach rodzinnych narusza konstytucyjną zasadę równości wobec prawa.

Pon., 31 St. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel