Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nagrody i wyróżnienia dla jednostek pomocy społecznej

Nagrody i wyróżnienia dla jednostek pomocy społecznej fotolia.pl

Dnia 21 listopada 2012 r. odbyła się uroczystość z okazji Dnia Pracownika Socjalnego. Z tej okazji wręczono nagrody i wyróżnienia za wybitne, nowatorskie rozwiązania w pomocy społecznej. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych znalazły się rónież ośrodki pomocy społecznej oraz powiatowe centrum pomocy rodzinie.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Poznaniu  - otrzymał nagrodę za wdrażanie nowatorskich rozwiązań służących podnoszeniu efektywności pracy socjalnej. Od 2007 roku Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Poznaniu podejmuje działania na rzecz planowego i systemowego podnoszenia jakości usług, świadczonych przez pracowników socjalnych na rzecz klienta pomocy społecznej. Wdraża nowatorskie rozwiązania w oparciu o metodykę pracy socjalnej, stosowaną podczas superwizji wewnętrznych oraz w praktyce metodą indywidualnego przypadku. W ramach procesu podnoszenia jakości pracy socjalnej w tym Ośrodku powstał i jest rozwijany system pracy socjalnej, prowadzony przez specjalistyczne stanowiska superwizorów wewnętrznych. Proces tej superwizji jest na bieżąco monitorowany w ramach kontaktu z grupami superwizowanymi i ich przełożonymi łącznie z monitorowaniem obecności i zagrożeń dla procesu. Dopełnieniem tego obszaru jest cykliczna ewaluacja superwizji. Superwizja wewnętrzna ma charakter „koleżeński”, służy doskonaleniu umiejętności zawodowych i podnoszeniu skuteczności działań, ale w żaden sposób nie jest narzędziem oceny czy też kontroli superwizowanego. Pracownik socjalny współpracuje z doświadczonym zawodowo kolegą (przygotowanym do prowadzenia superwizji), by wspólnie, korzystając z zasobów grupy, poszukać źródeł trudności i możliwości postępowania. Grupowa metoda pracy daje jednocześnie wzajemne wsparcie, integrację pracowników, okazję do wypracowania sposobów i dróg komunikacji pomiędzy pracownikami. Zapobiega wypaleniu zawodowemu pracowników socjalnych. Rezultaty tej formy doskonalenia zawodowego spełniają oczekiwania zgłaszane przez pracowników socjalnych. Różnorodne korzyści płynące z udziału w superwizji deklaruje w kolejnych latach coraz więcej pracowników socjalnych.

Wyróżnienie otrzymał Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Purdzie - za podejmowanie działań aktywizujących, zmierzających do usamodzielnienia podopiecznych oraz rozwój form współpracy z szeroko rozumianym środowiskiem lokalnym. Pracownicy GOPS w Purdzie w swoich działaniach wykraczają poza zadania statutowe. Realizowali i realizują wiele projektów służących rozwiązywaniu problemów społecznych, podnoszeniu kompetencji społecznych i zawodowych osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Na uwagę zasługuje np: realizowany od 2008 r. projekt systemowy „Dać drugą szansę” którego celem jest wzrost integracji społecznej i skuteczności pomocy społecznej w gminie Purda. Zgodnie z tym projektem osoby bezrobotne korzystające z pomocy finansowej GOPS odbywają różne szkolenia i kursy podnoszące ich kwalifikacje. W ramach projektu realizowany jest też program aktywności lokalnej „Czas na zmiany”, który w 2009 r. został skierowany do osób młodych, w wieku 15-25 lat, w 2010 r. – do rodzin dotkniętych przemocą domową, natomiast w 2011 r. – do osób niepełnosprawnych. Realizacja tego projektu zakończyła się dużym sukcesem, ponieważ sporo osób, uczestników projektu znalazło zatrudnienie, wiele rodzin usamodzielniło się i nie korzysta z pomocy GOPS. Spośród różnych projektów warto wymienić także realizowany w GOPS projekt konkursowy „Aktywizacja w KIS” realizowany od 01 września 2010 r. do 30 września 2011 roku. Ponadto należy podkreślić, że GOPS w Purdzie od 1999 r. współpracuje z PCPR w Olsztynie w obszarze dotyczącym rozwiązywania problemów mieszkańców, w szczególności osób niepełnosprawnych, starszych oraz rodzin mających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych. Pracownicy GOPS w Purdzie są bardzo aktywni, zawsze jako jedni z pierwszych, spośród 12 gmin w powiecie olsztyńskim deklarują udział w realizacji proponowanych projektów, za pomocą których z sukcesem rozwiązują problemy społeczne w swojej gminie.

Kolejne wyróżnienie przyznano Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Częstochowie, Centrum Integracji Społecznej przy Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej - za wprowadzenie nowatorskich działań w zakresie pomocy społecznej dla mieszkańców Częstochowy zagrożonych utratą mieszkania. Adresatami pomocy MOPS i CIS, są mieszkańcy Miasta Częstochowy znajdujący się w trudnej sytuacji życiowej, zagrożeni utratą mieszkania w związku z zaległościami z tytułu opłat czynszowych. CIS wraz z MOPS, przy współpracy z Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej w Częstochowie realizuje zadanie, którego głównym celem jest utrzymanie osób i rodzin w środowisku zamieszkania oraz zapobieganie eksmisjom. W tym celu CIS, MOPS i ZGM opracowały program organizacji prac dla grupy osób, które z różnych powodów nie mają środków na utrzymanie i opłacenie czynszu. W zakres tych prac wchodzą głównie czynności porządkowe, np.: sprzątanie osiedlowych piwnic, usuwanie zniszczonych rzeczy po pożarach, zbieranie śmieci, odśnieżanie. Rekrutacji dokonuje MOPS, który według ustalonej procedury kieruje przyszłych uczestników do CIS. Uczestnicy programu otrzymują za swoją pracę świadczenie integracyjne, przez pierwszy miesiąc okresu próbnego - 50%, następnie, po zawarciu kontraktu socjalnego, przez 11 miesięcy – 100% . MOPS opłaca im składkę zdrowotną, a CIS – składki emerytalno-rentowe. Wraz z podjęciem pracy uczestnicy deklarują kwotę, którą przeznaczą na spłatę zadłużenia, reszta pozostaje do ich dyspozycji. Zastosowanie tej niekonwencjonalnej metody wspierania osób zagrożonych eksmisją jest nie tylko dobrym sposobem rozwiązywania poważnych problemów tych osób, ale sprzyja również zacieśnieniu współpracy między trzema lokalnymi podmiotami.

Wyróżnione zostało również Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wejherowie za wdrożenie programu społecznego, ukierunkowanego na rozwiązywanie trudnych problemów społecznych, takich jak narkomania, alkoholizm, bezdomność i przemoc w rodzinie. Podejmowane przez PCPR w Wejherowie działania wykraczają poza zadania statutowe. Polegają one na wprowadzaniu nowatorskich rozwiązań, wdrażaniu różnych programów, w celu rozwiązywania trudnych problemów społecznych, dotyczących przede wszystkim rodzin i dzieci. Jako koordynator Powiatowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2011-2015”, PCPR opracowało i realizowało projekt pn.„Razem przeciw przemocy”, w ramach którego m.in.: objęto pracą terapeutyczną małoletnie ofiary przemocy seksualnej, przeprowadzono 12 warsztatów dla dzieci umieszczonych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, zorganizowano zajęcia terapeutyczne dla sprawców przemocy, świadczono wsparcie specjalistyczne prawnika i psychologa. Dzięki jego realizacji oraz realizacji zadań w zakresie tworzenia powiatowego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie PCPR przyczyniło się do zmniejszenia skali zjawiska przemocy w rodzinie w powiecie. Ponadto PCPR skoncentrowało się na wdrożeniu projektów umożliwiających realizację opieki nad dzieckiem i rodziną, poprzez organizację cyklu konferencji, szkoleń i prowadzenie grup wsparcia dla usamodzielniających się wychowanków. Poza tym realizowało program: „Wsparcie aktywnej integracji w powiecie wejherowskim”, polegający na integrowaniu osób starszych i niepełnosprawnych w środowisku przez umożliwienie im uczestnictwa w życiu publicznym, zawodowym, kulturalnym, artystycznym.

Kolejnym wyróżnionym jest Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Busku –Zdroju, za innowacyjne formy pracy z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym. MGOPS w Busku-Zdroju od wielu lat stosuje w swojej działalności nowatorskie rozwiązania wykraczające poza obręb ustawy o pomocy społecznej. Ośrodek realizuje inicjatywy mające na celu aktywizowanie osób i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej i mobilizuje lokalną społeczność do rozwiązywania trudnych problemów społecznych. Spośród różnych działań Ośrodka, na szczególną uwagę zasługują rozwiązania dotyczące problemów bezrobotnych, bezdomnych, niepełnosprawnych, rodzin, ofiar przemocy domowej. Pracownicy MGOPS trafnie diagnozują potrzeby środowiska lokalnego, opracowują i wprowadzają w życie odpowiadające im programy profilaktyczne. Są to działania długoplanowe i perspektywiczne. Programami objęte są wszystkie grupy społeczne. Od 2008 r. MGOPS w Busku-Zdroju aktywnie współpracuje z PUP w Busku-Zdroju, realizując projekty systemowe w ramach PO KL, mające na celu aktywizację osób bezrobotnych, zagrożonych wykluczeniem społecznym. W każdym z tych projektów organizowane są przydatne dla beneficjentów kursy zawodowe i szkolenia. W latach 2011-2012 w ramach współpracy PUP i MGOPS również osoby bezdomne lub zagrożone bezdomnością zostały objęte instrumentem aktywizacji społeczno-zawodowej w postaci prac
społecznie użytecznych. Przykładem nowatorskich sposobów reintegracji społecznozawodowej jest przystąpienie do projektu ‘Wsparcie ekonomii społecznej”, w ramach którego bezrobotni klienci Ośrodka mają możliwość utworzenia i uruchomienia dwóch spółdzielni socjalnych na terenie gminy. Wychodząc naprzeciw problemom swoich klientów MGOPS organizuje również grupy wsparcia: dla rodzin z problemami opiekuńczo-wychowawczymi, ofiar przemocy domowej, osób niepełnosprawnych z problemami wymowy i afazją, kobiet po mastektomii, niepełnosprawnych intelektualnie, a także dla osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością. Dla osób zmotywowanych do zmiany trybu życia, oczekujących na przydział samodzielnego mieszkania, utworzono mieszkania kontraktowe (treningowe), których celem jest odzyskanie i utrzymanie przez osobę bezdomną pełnej samodzielności życiowej.

źródło: www.mpips.gov.pl

Pon., 26 Lst. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel