Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pozostanie w rodzinie zastępczej po osiągnieciu pełnoletności

Pozostanie w rodzinie zastępczej po osiągnieciu pełnoletności fotolia.pl

Komentarz do art. 37 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej cz. 2

Pozostanie w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka lub placówce opiekuńczo wychowawczej nie oznacza, że sytuacja faktyczne i prawna wychowanka nie ulega zmianie. Rodzina zastępcza prowadzący rodzinny dom dziecka nadal otrzymują świadczenia na jego utrzymanie,  ponieważ  jednak z chwilą osiągnięcia pełnoletności wychowanek uzyskuje prawo dysponowania swoim dochodem, świadczenie przestaje być pomniejszane o część tego dochodu (art. 80 ust. 2-5 ustawy w związku z art. 82 ust. 1).

Zgodnie jednak a art. 193 ust. 4  w przypadku, o którym mowa w ust. 3, za okres pobytu w pieczy zastępczej po uzyskaniu pełnoletności przez osobę, która osiągnęła pełnoletność przebywając w pieczy zastępczej, o której mowa w art. 37 ust. 2, opłatę lub jej część ponosi także ta osoba, w wysokości nie wyższej niż 50% kwoty dochodu tej osoby. Jednocześnie osoba, o której mowa w art. 37 ust. 2 nie może korzystać w tym samym czasie z pomocy na usamodzielnienie. Oznacza to, że zmienia się sposób przepływu środków finansowych.

Z punktu widzenia powiatu jako jednostki samorządu terytorialnego odpowiedzialnego za organizację pieczy zastępczej bardziej korzystna jest sytuacja gdy osoba po osiągnieciu pełnoletności jednak opuści rodzinę zastępczą, rodzinny dom dziecka, bądź placówkę, z uwagi na to, że dalsze przebywanie tej osoby w w/w formach pieczy zastępczej może blokować miejsca dla kolejnych dzieci. Przykładowo godnie z art. 53 ustawy w rodzinie zastępczej zawodowej lub rodzinie zastępczej niezawodowej, w tym samym czasie, może przebywać łącznie nie więcej niż 3 dzieci lub osób, które osiągnęły pełnoletność przebywając w pieczy zastępczej, o których mowa w art. 37 ust. 2. Podobnie w art. 61 w rodzinnym domu dziecka, w tym samym czasie, może przebywać łącznie nie więcej niż 8 dzieci oraz osób, które osiągnęły pełnoletność przebywając w pieczy zastępczej, o których mowa w art. 37 ust. 2. Zgodnie z art. 95 ust. 3 w placówce opiekuńczo-wychowawczej typu socjalizacyjnego, interwencyjnego lub specjalistyczno-terapeutycznego można umieścić, w tym samym czasie, łącznie nie więcej niż 14 dzieci oraz osób, które osiągnęły pełnoletność przebywając w pieczy zastępczej, o których mowa w art. 37 ust. 2. Itd.

Wt., 23 Prn. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel