Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rzecznik praw ofiar. Dobra praktyka

Rzecznik praw ofiar. Dobra praktyka fotolia.pl

W województwie kujawsko-pomorskim funkcjonuje, jako jedyne w kraju, biuro rzecznika praw ofiar, które zajmuje się udzielaniem pomocy ofiarom przemocy w rodzinie oraz osobom pokrzywdzonym w wyniku przestępstw. Rzecznik praw ofiar organizuje też cykliczne dyżury w Bydgoszczy, Włocławku, Grudziądzu, Inowrocławiu, Lipnie, Brodnicy i Chełmnie.

Funkcję rzecznika praw ofiar pełni Mariola Tuszyńska, która jest laureatką „Złotego telefonu" – honorowego wyróżnienia Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia", przyznawanego osobom szczególnie zasłużonym w dziedzinie przeciwdziałania przemocy domowej. W ubiegłym roku otrzymała honorowy certyfikat specjalisty w zakresie pomocy ofiarom przemocy w rodzinie, przyznany przez kapitułę certyfikatów Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

- Biuro rzecznika praw ofiar to potrzebna i dobrze oceniana komórka Urzędu Marszałkowskiego. Wszystkie konsultacje prawne i psychologiczne, w tym te udzielane w ramach Niebieskiej Linii, są bezpłatne – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Kujawsko-pomorskie biuro rzecznika praw ofiar udziela pomocy prawnej i psychologicznej, podejmuje interwencje w instytucjach z którymi muszą kontaktować się pokrzywdzeni, udziela ochrony socjalnej, a także prowadzi grupę wsparcia dla kobiet. Rzecznik podejmuje również akcje medialne i szkoleniowe oraz inicjatywy w zakresie zmian w obowiązującym prawie.

W biurze rzecznika można otrzymać porady prawne na temat spraw związanych z uzależnieniem od alkoholu, narkotyków i hazardu oraz przemocą w rodzinie. Prawnicy biura pomagają w problemach związanych z wykonywaniem władzy rodzicielskiej, ustalaniem osobistych kontaktów z dzieckiem, alimentacją, zaspokajaniem potrzeb rodziny i wypadkami komunikacyjnymi. Na konsultacje psychologiczne potrzebujący mogą liczyć w razie problemów i konfliktów w rodzinie, przemocy domowej oraz jej konsekwencji. Psycholodzy pomagają też osobom, w których rodzinach wystąpiły syndrom współuzależnienia, zaburzenia psychiczne, a także nadużycia seksualne. Z biurem współpracuje także specjalista do spraw sekt.

Biuro prowadzi Kujawsko-Pomorską „Niebieską Linię" – Telefoniczne Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Pod numer 800-154-030 można dzwonić codziennie w godzinach 17-22. Potrzebujący pomocy mogą liczyć na bezpłatną poradę również w siedzibie rzecznika przy ul. Słowackiego 114 w Toruniu oraz pod numerem telefonu 56 659-13-99. Współpracujący z rzecznikiem prawnicy i psycholodzy dyżurują od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 - 17.00.

Więcej o działalności biura tutaj.

Źródło: kujawsko-pomorskie.pl

Czw., 2 Sp. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka