Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Maksymalna cena energii dla samorządów ma zostać obniżona. Projekt w Sejmie

Maksymalna cena energii dla samorządów ma zostać obniżona. Projekt w Sejmie fotolia.pl

Do Sejmu skierowano projekt ustawy, który zakłada obniżenie maksymalnej ceny energii m.in. dla samorządów. Cena ma po zmianie wynieść 693 zł/MWh.

Rząd zatwierdził projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz o zmianie niektórych innych ustaw i 11 lipca otrzymał go Sejm. Jednym z jego założeń jest zrównanie maksymalnej ceny energii netto, która obecnie obejmuje m.in. samorządy i jednostki użyteczności publicznej z cenami dla odbiorców indywidualnych.

Ustawa ma wprowadzić zmianę w art. 2 w pkt 1 w lit. b ustawy z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku. Obecnie cena maksymalna to 785 zł/MWh – w przypadku odbiorców uprawnionych, do których należą m.in. jednostki samorządu terytorialnego. Zgodnie z projektem ma to być 693 zł/MWh, czyli tyle ile jest przewidziane dla gospodarstw domowych, które mieszczą się w limitach zużycia.

Jak wskazano w uzasadnieniu: „…zmiana ma na celu dodatkowe wsparcie firm z sektora MŚP, samorządów, jednostek użyteczności publicznej i innych podmiotów wrażliwych objętych do tej pory mechanizmem ceny maksymalnej w wysokości 785 zł/MWh. Zmiana odciąży te jednostki finansowo w zakresie ponoszonych kosztów energii elektrycznej i pozwoli na zwiększenie ich stabilności finansowej. Zmiana odpowiada także bieżącej sytuacji na rynkach hurtowych 6 energii elektrycznej, na których od dłuższego czasu obserwowany jest trend spadku cen energii”.

Śr., 12 Lp. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński