Poradnia przyszpitalna to komórka organizacyjna podmiotu leczniczego prowadzącego szpital. Dotychczasowe regulacje umożliwiają finansowanie ze środków NFZ funkcjonowania nowych poradni, jedynie jeśli znajdują się one w tej samej dzielnicy co szpital. Zapis ten generuje duże problemy w funkcjonowaniu przedmiotowych przychodni, ponieważ nawet sąsiednie ulice mogą leżeć w innych dzielnicach.
Ponadto należy pamiętać, że służba zdrowia przechodzi proces restrukturyzacji, łączenia itp. Zdarza się np. że szpital ogranicza liczbę budynków, w których funkcjonowały jego oddziały, a to wymusza także przeniesienie przyszpitalnych poradni, często funkcjonujących w danym miejscu od kilkudziesięciu lat. Czy to się zmieni?
Możliwe, bowiem w ramach KWRiST do zaopiniowania wpłynął poselski projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Proponuje się zmianę aktualnego brzmienia art. 5 pkt 28a. Nowelizacja znosi sztuczny wymóg ulokowania poradni w tej samej dzielnicy co szpital. Regulacja pozostawia jednak zapis dotyczący dzielnicy w rozumieniu ustawy z dnia 15 marca 2002 r. o ustroju miasta stołecznego Warszawy.
Z projektem można zapoznać się klikając w link: orka.sejm.gov.pl