Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Komisja Samorządu Terytorialnego wysłuchała raportu NIK ws. cyfryzacji EGiB

Komisja Samorządu Terytorialnego wysłuchała raportu NIK ws. cyfryzacji EGiB fotolia.pl

We wtorek 10 stycznia 2023 r. sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej rozpatrzyła Informację Najwyższej Izby Kontroli o wynikach kontroli cyfryzacji ewidencji gruntów i budynków na szczeblu powiatowym.

Przypomnieć należy, że Izba negatywnie oceniła przygotowanie i realizację cyfryzacji EGiB na szczeblu powiatowym. Pisaliśmy o tym tutaj 

Dyrektor Departamentu Infrastruktury NIK Pan Marek Maj zapoznał uczestników posiedzenia z wynikami kontroli, a także przedstawił wnioski skierowane do Ministra Rozwoju i Technologii, jako podmiotu zobowiązanego do inicjowania opracowywania polityki Rady Ministrów w stosunku do działu, którym kieruje.

Dyskusję nad raportem rozpoczął przedstawiciel Związku Powiatów Polskich, który przyznał Izbie rację co do poczynionych ustaleń. Raport precyzyjnie i kompleksowo przedstawia problemy powiatów związane z cyfryzacją EGiB. Ekspert ZPP wskazał, że problem kadrowy administracji geodezyjnej w starostwach ma podłoże natury systemowej i związany jest z niskimi wynagrodzeniami pracowników w tej dziedzinie (przykładowo – minimalny poziom wynagrodzenia zasadniczego geodety powiatowego wynosi 2850 zł brutto).

Zwrócono również uwagę, że nowelizacje przepisów dot. EGiB nie niosą za sobą środków finansowych dla powiatów do realizacji tych zadań. Zmiany w prawie – pomimo przeprowadzonych modernizacji, powodowały konieczność kolejnej aktualizacji lub modernizacji danych w EGiB i ponoszenia kosztów finansowych celem dostosowania ewidencji do nowych standardów i modeli pojęciowych. Przedstawiciel ZPP zauważył, że przedkładane przez projektodawcę dokumenty Oceny Skutków Regulacji w większości przypadków są nierzetelne i sporządzane na „zero”, tj. że nowelizacja nie niesie za sobą skutków finansowych dla JST.

Wskazano również, że aktualnie w Zespole ds. Infrastruktury KWRiST opiniowany jest projekt rozporządzenia MRiT zmieniającego rozporządzenie w sprawie ewidencji gruntów i budynków i po raz kolejny OSR zawiera stwierdzenia o braku skutków finansowych dla JST. Jednakże starostowie zauważają, że proponowana nowelizacja może przynieść straty po stronie dochodów budżetowych dla organów prowadzących EGiB. Zatem korzystnym było by, aby wyniki kontroli NIK przyczyniły się do spowodowania odpowiednich zmian systemowych, prawnych, a także w zakresie wynagradzania pracowników administracji geodezyjnej w celu prawidłowej cyfryzacji EGiB.

Z wynikami kontroli NIK można zapoznać się tutaj 

Z retransmisją posiedzenia komisji można zapoznać się tutaj 

Śr., 11 St. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak