Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wsparcie dla przedsiębiorców znad Odry – Sejm uchwalił ustawę

Wsparcie dla przedsiębiorców znad Odry – Sejm uchwalił ustawę fotolia.pl

W piątek 2 września Sejm uchwalił ustawę o jednorazowym dodatku dla przedsiębiorców poszkodowanych w związku z sytuacją na Odrze. Wyniesie on 3010 zł na jednego pracownika.

W szybkim tempie (projekt został wniesiony do laski marszałkowskiej 26 sierpnia) Sejm rozpatrzył projekt sygnowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, który w założeniu ma złagodzić pierwsze skutki spadku obrotów przedsiębiorcom znad Odry. Pomoc ma się opierać o konstrukcję specjalnego, jednorazowego dodatku.

I tak, zgodnie z ustawą, wsparcie będzie przysługiwać przedsiębiorcom, którzy w wyniku katastrofy ekologicznej uzyskali przychód z działalności niższy o co najmniej 50% w stosunku do przychodu uzyskanego w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających miesiąc wskazany w rozporządzeniu wykonawczym (obecnie domyślnie jest to sierpień) albo w analogicznym miesiącu roku poprzedniego. Wysokość świadczenia będzie zależeć od liczby zgłoszonych do ubezpieczenia pracowników – na jednego będzie przysługiwać 3010 zł. PKD przedsiębiorców oraz powiaty, z terenu których będą oni mogli złożyć wniosek o wsparcie będzie określać rozporządzenie. Wypłatę świadczenia, finansowanego z Funduszu Pracy, będzie realizować ZUS.

Do projektu wniesiono poprawki, jednak większość odrzucono. Pracom w komisji podczas II czytania przysłuchiwał się delegat Związku Powiatów Polskich.

Ostatecznie ustawę uchwalono 429 głosami za i 1 przeciw.

Śr., 7 Wrz. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński