Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dziennik budowy w formie elektronicznej. Prezydent podpisał ustawę

Dziennik budowy w formie elektronicznej. Prezydent podpisał ustawę fotolia.pl

20 lipca 2022 r. prezydent podpisał ustawę z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw.

Nowelizacja wprowadza kolejny etap cyfryzacji procesów administracyjnych w obszarze budownictwa. Podstawowym założeniem i celem ustawy jest umożliwienie obywatelom – inwestorom prowadzenia dziennika budowy oraz dokumentowanie przebiegu robót budowlanych w postaci elektronicznej.

Nadto, ustawa wprowadza możliwość prowadzenia w postaci elektronicznej książki obiektu budowlanego. Dodatkowo w ustawie Prawo budowlane wprowadza się przepisy regulujące działanie portalu e-Budownictwo. Ustawa dostosowuje również prowadzenie centralnych rejestrów (funkcjonujących na podstawie Prawa budowlanego) osób posiadających uprawnienia budowlane i ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie do wymogów współczesnych systemów teleinformatycznych.

Nowelizacja umożliwia także uzgadnianie poszczególnych części projektu budowlanego sporządzanego w formie elektronicznej pod względem ochrony przeciwpożarowej, bowiem dotychczasowe przepisy dostosowane są do uzgadniania tych projektów w formie papierowej.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, za wyjątkiem niektórych przepisów, których wejście w życie oznaczono na dzień 1 sierpnia 2022 r., 1 stycznia 2023 r. oraz po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia. 

Z informacją dotyczącą podpisanej ustawy można zapoznać się tutaj

Pt., 29 Lp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak