Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nie będzie tzw. „podatku od strat” dla szpitali i spółek komunalnych

Nie będzie tzw. „podatku od strat” dla szpitali i spółek komunalnych fotolia.pl

Pod koniec czerwca do konsultacji publicznych skierowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Jedną z planowanych zmian jest wyłączenie z tego podatku spółek komunalnych oraz tych podmiotów, które w trakcie roku większość uzyskanych przychodów osiągnęły w związku z wykonywaniem działalności leczniczej.

Dodatkowo zwolnienie zostanie rozszerzone o podatników CIT, których roczne dochody nie przekraczają 2 mln euro, podatników, których rentowność w jednym z trzech ostatnich lat podatkowych była powyżej wskaźnika 2%, a także podatników postawionych w stan upadłości albo likwidacji. Dla innych podmiotów podatek ma zostać odroczony o rok. Ministerstwo Finansów planuje również zmienić metodologię ustalania progu rentowności.

Warto przypomnieć, że o zmianę przepisów zabiegał m.in. Związek Powiatów Polskich, interweniując w tej sprawie na Zespole ds. Systemu Finansów Publicznych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz zgłaszając poprawki do poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Związek zwracał uwagę, że spółki samorządowe co do zasady są tworzone aby realizować określone przez samorząd zadania publiczne. Celem ich działania nie jest prowadzenie działalności zarobkowej ale zaspokajanie potrzeb społecznych. Działalność ta jest prowadzona często na granicy rentowności. Nie ma podstaw ustrojowych do obciążania takich podmiotów podatkiem dochodowym od osób prawnych, zwłaszcza że same jednostki samorządu terytorialnego z podatku dochodowego od osób prawnych są zwolnione.

Pt., 8 Lp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel