21 czerwca br. odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży dotyczące pierwszego czytania rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw.
Wiceminister Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski przypomniał najważniejsze założenia nowelizacji, do których należą m. in.:
- uproszczenie awansu zawodowego dla nauczycieli rozpoczynających pracę,
- likwidacja stopni nauczyciela stażysty i kontraktowego,
- uproszczenie formalnych zabiegów związanych z awansem zawodowym,
- ustanowienie stopnia nauczyciela mianowanego jako obowiązkowego stopnia awansu zawodowego dla wszystkich nauczycieli,
- podniesienie wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli,
- zmiany w składzie komisji egzaminacyjnych dla nauczycieli, polegające na zmniejszeniu liczby ekspertów,
- zmiany w komisjach dyscyplinarnych, polegające na możliwości bycia ich członkiem przez 3 następujące po sobie kadencje,
- wyodrębnienie w ramach 40 godzinnego czasu pracy nauczycieli 1 godziny przeznaczonej jako czas dla uczniów i ich rodziców.
W trakcie dyskusji posłowie opozycji zarzucali resortowi, że proponowane przepisy stanowią głęboką zmianę systemową. Kwestionowano procedowanie tego projektu w krótkim czasie, przy skróceniu procesu konsultacji do 21 dni. Wśród pozostałych wątpliwości wskazywano na to, że nowelizacja nie „odbiurokratyzowuje” awansu zawodowego nauczycieli, a podwyżki płac dotyczą niewielkiej grupy nauczycieli, tj. stażystów i kontraktowych. Wynagrodzenie nauczycieli mianowanych i dyplomowanych pozostanie na dotychczasowym poziomie.
Ministerstwo wskazało, że brak powiązania wynagrodzenia nauczycieli z przeciętną płacą w gospodarce wynika z braku politycznej zgody na takie rozwiązanie. Zdaniem resortu kosztowałoby to budżet państwa kilkadziesiąt miliardów złotych w skali roku.
Posłowie opozycji wystąpili z wnioskami o odrzucenie projektu w całości, a w przypadku jego nieuwzględnienia – o wysłuchanie publiczne. W głosowaniu obydwa wnioski przepadły.
Finalnie Komisja przyjęła projekt w całości i rekomendowała przedstawienie go Sejmowi do uchwalenia.
Proponowane zmiany mają wejść w życie od 1 września 2022 r.
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2351 i 2357)
Z relacją z Komisji można zapoznać się tutaj.
Źródło: sejm.gov.pl