Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Z prac nad zmianą ustawy – Prawo geologiczne i górnicze

Z prac nad zmianą ustawy – Prawo geologiczne i górnicze fotolia.pl

W Sejmie trwają pracę nad projektem ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten wprowadza też zmiany w zakresie kilku innych aktów prawnych, w tym w ustawie - Prawo geologiczne i górnicze.

Głównym celem projektowanych zmian jest ułatwienie reorganizacji działalności przedsiębiorców górniczych, poprzez wprowadzenie uproszczonej procedury przejścia koncesji w ramach objętych projektowanymi przepisami niektórych przypadków następstwa prawnego, a także umożliwienie kontynuacji wszczętych i niezakończonych postępowań administracyjnych w przypadku przeniesienia lub przejęcia koncesji.

W zakresie przenoszenia koncesji i związanego z tym następstwa prawnego projekt przewiduje możliwość przejścia koncesji w drodze następstwa prawnego na spółki powstałe w wyniku połączenia albo podziału spółek lub na nabywcę przedsiębiorstwa (albo jego zorganizowanej części) na podstawie art. 552 Kodeksu cywilnego, jednak pod warunkiem zgłoszenia tego zamiaru do organu koncesyjnego i niezgłoszenia przez ten organ sprzeciwu do wstąpienia przez następcę prawnego dotychczasowego przedsiębiorcy w prawa i obowiązki wynikające z koncesji. Ponadto projekt zmiany ustawy przewiduje kompleksową regulację procedury związanej ze wstąpieniem podmiotu przejmującego w prawa i obowiązki wynikające z koncesji, a przy tym nie wymaga odwołania się do przepisów kodeksu postępowania administracyjnego.

W projekcie przewidziano przepisy, na mocy których, prawa i obowiązki z decyzji w przedmiocie zatwierdzenia projektu robót geologicznych bez uprzedniego otrzymania koncesji, zatwierdzanego w drodze decyzji dodatku do projektu robót geologicznych, których wykonywanie nie wymaga uzyskania koncesji, a także zatwierdzanego w drodze decyzji projektu robót geologicznych dotyczących obszarów morskich Rzeczypospolitej Polskiej - jak również ze zgłoszonych projektów robót geologicznych, przechodzą na następcę prawnego adresata decyzji. Przy czym na podmiocie tym ciążyć będzie obowiązek przedstawienia ministrowi właściwemu do spraw środowiska dowodów potwierdzających ten fakt. Jednocześnie nowe przepisy zakładają, że w przypadku gdy zdarzenie powodujące następstwo prawne nastąpi w trakcie postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji albo przed upływem terminu do zgłoszenia sprzeciwu, następca prawny podmiotu staje się stroną tego postępowania lub wstępuje w miejsce podmiotu, który dokonał zgłoszenia projektu robót geologicznych. Projektowane przepisy przewidują również procedurę przejścia koncesji na poszukiwanie, rozpoznawanie lub wydobywanie węglowodorów.

Projekt zmiany ustawy wprowadza także możliwość dokonania przez organ koncesyjny oceny przyczyny niewykonania określonych obowiązków koncesji, a w przypadku stwierdzenia, że są one usprawiedliwione warunkami geologicznymi i okolicznościami związanymi z racjonalną gospodarką złożami kopalin – czas trwania fazy poszukiwania i rozpoznawania zostanie przedłużony.

 Obecnie projekt jest na etapie prac w Komisjach. Za całością projektu, a także etapem prac Sejmu nad ustawą można zapoznać się tutaj.

Czw., 14 Kw. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Maciej Barmosz