Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Z prac nad zmianą ustawy o drogach publicznych

Z prac nad zmianą ustawy o drogach publicznych fotolia.pl

W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten wprowadza też zmiany w zakresie kilku innych aktów prawnych, w tym także w ustawie o drogach publicznych.

Projektowane zmiany dotyczą kwestii odnoszących się do decyzji o lokalizacji lub przebudowie zjazdu, wyrażeniu zgody na umieszczenie infrastruktury technicznej w pasie drogi oraz zajęcie pasa drogowego, o których mowa odpowiednio w art. 29 ust. 1, art. 39 ust. 3 i art. 40 ust. 1 ustawy o drogach publicznych. W powyższych przepisach nie występuje ogólna regulacja, która precyzowałaby możliwość przenoszenia, przez stronę postępowania, uzyskanych na ich podstawie praw i obowiązków na inny podmiot. W związku z tym powoduje to konieczność inicjowania przez ten podmiot nowych postępowań o wydanie decyzji, o której mowa w powyżej wspomnianych przepisach. Powodować to może wydłużenie czasu realizacji inwestycji rozpoczętych przez stronę.

Proponowana zmiana w zakresie art. 29 ust. 9 i art. 39 ust. 11 ustawy o drogach publicznych stworzy możliwość, wstąpienia nowego podmiotu w prawa i obowiązki wynikające z decyzji o zezwoleniu na zajęcie pasa drogowego z dniem przeniesienia decyzji o lokalizacji lub przebudowie zjazdu oraz wyrażeniu zgody na umieszczenie infrastruktury technicznej w pasie drogi. Należy też zaznaczyć, iż celem wprowadzenia przepisów dotyczących decyzji o lokalizacji lub przebudowie zjazdu oraz wyrażeniu zgody na umieszczenie infrastruktury technicznej w pasie drogi, o których mowa odpowiednio w art. 29 ust. 1 i art. 39 ust. 3 ustawy o drogach publicznych jest fakt, iż realizacja praw i obowiązków z nich wynikających uzależniona jest od uzyskania następczo przez stronę decyzji zezwalającej na zajęcie pasa drogowego, o której mowa w art. 40 ust. 1 ustawy o drogach publicznych.

W projekcie ustawy znalazły się także przepisy umożliwiające podmiotom, na które została przeniesiona koncesja, o której mowa w art. 22 ust. 1 ustawy – Prawo geologiczne i górnicze bądź podmiotom, które wstąpiły w prawa i obowiązki z niej wynikające, przejęcie praw i obowiązków wynikających z decyzji o lokalizacji lub przebudowie zjazdu oraz decyzji o wyrażeniu zgody na umieszczenie infrastruktury technicznej w pasie drogi, a także zajęcie pasa drogowego. Jednakże mechanizm ten dotyczyłby nieruchomości znajdujących się w całości lub części w przestrzeni, w granicach, której ma być wykonywana działalność objęta koncesją.

Dodatkowo projekt zakłada zmianę brzmienia art. 40e ust. 1 oraz ust. 3 ustawy o drogach publicznych poprzez rozszerzenie katalogu przedmiotowego o ciągi drenażowe, przewody i urządzenia służące do przesyłania lub dystrybucji płynów, pary, gazów i energii elektrycznej oraz inne podziemne obiekty i urządzenia niezbędne do korzystania z tych przewodów i urządzeń lub na potrzeby wykonywania koncesji, o których mowa w art. 22 ust. 1 w ustawie – Prawo geologiczne i górnicze oraz nadanie deklaratoryjnego charakteru ich przeniesienia przez właściwy organ z chwilą złożenia wniosku przez ich nabywcę.

Obecnie projekt jest na etapie prac w Komisjach. Z całością projektu można zapoznać się tutaj

Pt., 15 Kw. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Maciej Barmosz