Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

O wynikach kontroli NIK dotyczącej lokalnego bezpieczeństwa energetycznego na posiedzeniu Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej

O wynikach kontroli NIK dotyczącej lokalnego bezpieczeństwa energetycznego na posiedzeniu Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej fotolia.pl

23 lutego 2022 roku w Sejmie RP odbyło się posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej poświęcone rozpatrzeniu informacji Najwyższej Izby Kontroli o wynikach kontroli lokalnego bezpieczeństwa energetycznego. W imieniu Prezesa NIK raport przedstawiał wicedyrektor Departamentu Gospodarki, Skarbu Państwa i Prywatyzacji w Najwyższej Izbie Kontroli - Michał Wilkowicz. W posiedzeniu Komisji wzięli też udział przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Urzędu Regulacji Energetyki, a także przedstawiciele organizacji samorządowych.

Posiedzenie Komisji rozpoczęło się od prezentacji wyników kontroli. Kontrolą NIK zostało objętych 22 urzędy gminy oraz Ministerstwo Energii. Głównym zadaniem kontroli było sprawdzenie, czy działania administracji publicznej zapewniają lokalne bezpieczeństwo energetyczne. Jak wynika z ustaleń NIK, około 74% gmin w Polsce nie posiada założeń do planów zaopatrzenie w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe. Dodatkowo można dostrzec niespójności lokalnej polityki energetycznej. W ogólnej ocenie NIK, w okresie objętym kontrolą, działalność administracji publicznej nie zapewniała należytego poziomu lokalnego bezpieczeństwa energetycznego. Zaś działania gmin podejmowane w celu zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko procesów zaopatrzenia w energię były realizowane nieskutecznie.

Wicedyrektor Michał Wilkowicz stwierdził, że jednostki samorządu terytorialnego popełniają błędy wynikające z niezrozumienia roli Planów Zaopatrzenia w energię, gaz i ciepło jak strategicznego dokumentu wyznaczającego kierunki rozwoju polityki energetycznej na poziomie lokalnym. Błędy te też wynikają z braku konkretnych wytycznych kierowanych do kadr urzędniczych gmin, które nie do końca radzą sobie z tym problem.

Po zakończonej prezentacji wyników kontroli NIK została otwarta dyskusja podczas, której mogli wypowiadać się posłowie. Jako pierwszy głos zabrał poseł Ryszard Wilczyński, który odniósł się krytycznie do przedstawionego raportu prezentującego wyniki kontroli NIK. Poseł Wilczyński stwierdził, że kontrola nie dała oczekiwanego rezultatu bo nie odpowiedziała na najważniejsze pytania. Jednocześnie poseł Ryszard Wilczyński złożył wniosek, żeby skierować do Biura Analiz Sejmu, w imieniu Komisji zapytanie ile obowiązkowych planów strategicznych musi posiadać gmina i na bazie jakich przepisów.

Następnie głos zabrała poseł Hanna Gill – Piątek, która nie miała zastrzeżeń do raportu NIK. Jednocześnie stwierdzając, że aktualny system zapewnienia lokalnego bezpieczeństwa energetycznego być może należałoby uprościć, ale postulat ten powinien być kierowany nie do NIK, ale do Sejmu.

Pełny przebieg posiedzenia dostępny jest na stronie www.sejm.gov.pl. w zakładce transmisje archiwalne. 

Czw., 24 Lt. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Maciej Barmosz