Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

PILNE. Ceny gazu – projekt rządowej ustawy „ratunkowej” w Sejmie

PILNE. Ceny gazu – projekt rządowej ustawy „ratunkowej” w Sejmie fot. canva

Rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu został skierowany do Sejmu 11 stycznia 2022 roku. Został już skierowany do I czytania w Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Co zawiera?

Projektowane rozwiązania w zakresie ochrony odbiorców paliw gazowych zakładają:

  • rozszerzenie katalogu podmiotów objętych ochroną taryfową do 31 grudnia 2023 r. (art. 62b ustawy – Prawo energetyczne) o niektóre kategorie odbiorców będących podmiotami realizującymi zadania z zakresu użyteczności publicznej (m.in. szpitale, szkoły, żłobki, przedszkola, noclegownie itp.),
  • wprowadzenie mechanizmu rekompensat dla sprzedawców gazu ziemnego do odbiorców taryfowych, który służyłby zrekompensowaniu skutków zamrożenia cen dla rozszerzonego katalogu odbiorców taryfowych, 
  • potwierdzenie i podkreślenie w treści przepisów prawa konieczności ochrony taryfowej odbiorców gazu ziemnego w budynkach wielolokalowych, którzy nie zawarli indywidualnych umów kompleksowych lub umów zakupu gazu ziemnego z przedsiębiorstwami energetycznymi.

Przypomnijmy, że Związek Powiatów Polskich interweniował w tej sprawie w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, zwracając uwagę na to, jak poważne zagrożenie dla wykonywania zadań publicznych stanowi obecna sytuacja na rynku gazu ziemnego i drastyczny wzrost cen.

Z projektem ustawy można się zapoznać tutaj.

Wt., 11 St. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel