Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Na sejmowej Komisji o Krajowym Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej

Na sejmowej Komisji o Krajowym Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej fotolia.pl

Podczas posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiona została informacja na temat Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Jakie najistotniejsze zmiany znalazły się w trzeciej wersji dokumentu?

W toku konsultacji, wpłynęło 4,5 tysiąca uwag i propozycji zmian do planu. W oparciu o nadesłane uwagi, a także roboczych uwag Komisji Europejskiej, opracowano trzecią wersję Planu Strategicznego na lata 2023-2027. Najwięcej propozycji zmian dotyczyło ekoschematów, finansowania podejścia LIDER, pozostałych płatności bezpośrednich, definicji aktywnego rolnika, interwencji na rzecz systemów jakości oraz wsparcia uczestników, interwencji na rzecz ochrony cennych siedlisk i zagrożonych gatunków na obszarach wiejskich Natura 2000.

Główne zmiany wprowadzone do WPR dotyczyły: zmiany warunków przyznawania płatności redystrybucyjnej – płatnością taką zostaną objęte także gospodarstwa posiadające 1-2 ha użytków rolnych (płatność będzie przyznawana rolnikom posiadającym gospodarstwa o powierzchni do 50 ha użytków rolnych, przy czym płatność będzie wypłacana maksymalnie do 30ha), zmiany warunków przyznawania płatności związanych do młodego bydła i do krów – płatności maksymalnie do 20 sztuk zwierząt, zmiana definicji rolnika aktywnego zawodowo poprzez uwzględnienie negatywnej listy działalności pozarolniczych, zmiany warunków wdrożenia mechanizmu redukcji płatności, zrezygnowano z premii ubojowej dla opasów ubijanych metodą z ogłuszeniem, w przypadku dobrostanu świń podniesione zostały stawki płatności, dodano także załącznik nr 4 dotyczący przejściowego wsparcia krajowego, w którym wskazano, że w latach 2023-2027 planuje się kontynuować przejściowe wsparcie krajowe w dwóch sektorach, tj. uzupełniająca płatność podstawowa oraz płatność do tytoniu, wprowadzono zmianę w systemie instytucjonalnym.

Projekt zmienionego planu jest obecnie elementem konsultacji w ramach strategicznej oceny oddziaływania na środowisko. Konsultacje dokumentów potrwają do 25 listopada 2021 roku. W trakcie konsultacji możliwe jest zgłaszanie uwag poprzez dedykowany formularz. Równocześnie w ministerstwie prowadzone są prace na rzecz przyjęcia dokumentu przez Radę Ministrów. Plan został też przekazany do zaopiniowania przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego, a także Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska i Głównego Inspektora Sanitarnego. Do 1 stycznia 2022 roku plan ma zostać przekazany do zatwierdzenia Komisji Europejskiej.

W toku dyskusji zasygnalizowano złożenie wniosku o uwzględnienie specyfiki terenów górskich.

Padło również pytanie o to, dlaczego ministerstwo zabiera samorządom wojewódzkim scalanie gruntów i dlaczego w ramach II filaru nie są przekazywane środki na infrastrukturę ochrony środowiska poza przydomowymi oczyszczalniami ścieków. Posłowie podkreślali, że do tej pory samorządy województw radziły sobie z tym zadaniem doskonale. Zaznaczano również, że w związku z tym wielu wysokiej klasy specjalistów w urzędach marszałkowskich straci pracę.

Ministerstwo odpowiedziało, że samorządy są przewidziane jako beneficjenci środków na gospodarkę wodno-ściekową w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Poruszono też kwestię zbyt krótkiego przebywania młodych świń przy matkach, co przyczynia się do zwiększonej ilości przyjmowanych obecnie antybiotyków.

Pytano również, dlaczego tak bardzo została zmniejszona alokacja środków na infrastrukturę.

Zwrócono też uwagę, że rolnictwo przestaje spełniać swoją rolę, a zmierza w kierunku „biznesu”.

Śr., 24 Lst. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska