Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Parlament zakończył prace nad ustawą o Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym

Parlament zakończył prace nad ustawą o Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym fotolia.pl

Ustawa o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym zakładająca 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia czeka na podpis prezydenta. Rozwiązanie ma wejść w życie 1 stycznia 2022 r. 

Świadczenie ma być przyznawane niezależnie od dochodów. To 500zł miesięcznie przez dwa lata lub 1000zł miesięcznie przez rok. Wybór będzie należał do rodziców.

Za obsługę procesu przyjmowania wniosków, a także przyznawania i wypłaty świadczenia odpowiadać będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Ustawa zakłada także wprowadzenie dofinansowania do funkcjonowania miejsc opieki dla dzieci, które nie będą objęte Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym. To np. pierwsze lub jedyne dzieci w rodzinie. Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna – przekazywane bezpośrednio instytucji (nie więcej niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodziców). Tutaj również nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe.

Rozwiązanie będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r., dofinansowanie przysługiwać będzie jednak z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r. Tą formą wsparcia zostanie objętych ok. 110 tys. dzieci.

Źródło: MRiPS

Śr., 17 Lst. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska