Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Senatorowie proponują: ułatwmy gminom nadmorskim dostęp do pasa technicznego

Senatorowie proponują: ułatwmy gminom nadmorskim dostęp do pasa technicznego fotolia.pl

Grupa senatorów przedłożyła projekt ustawy o zmianie ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej. Projektowana regulacja w ocenie autorów, zwiększając wpływ organów gminy na wykorzystanie pasa technicznego, ma umożliwić efektywne gospodarowanie obszarem o szczególnych walorach turystycznych i krajoznawczych, przy jednoczesnym poszanowaniu zasad służących ochronie wybrzeża morskiego.

Celem projektu ustawy jest zapewnienie gminom nadmorskim znajdującym się w obszarze pasa nadbrzeżnego szerszego wpływu na sposób gospodarowania pasem technicznym, w obrębie którego znajdują się plaże. W związku z tym omawiany projekt miałby stworzyć podstawę prawną do wykorzystywania przez gminę pasa technicznego znajdującego się w granicach tej gminy, dla celów rekreacyjnych, turystycznych, sportowych oraz kulturalnych, z zachowaniem wymogów bezpieczeństwa i ochrony środowiska. O zamiarze skorzystania z uprawnienia gmina miałaby obowiązek zawiadomić właściwego terytorialnie dyrektora urzędu morskiego, który mógłby wyrazić – w drodze decyzji administracyjnej – sprzeciw co do rodzaju, miejsca, okresu lub sposobu wykorzystania pasa technicznego.

W obecnym stanie prawnym, zgodnie z art. 37 ust. 1 ustawy o obszarach morskich, wykorzystywanie pasa technicznego w sposób inny niż utrzymanie brzegu w stanie zgodnym z wymogami bezpieczeństwa i ochrony środowiska, możliwe jest wyłącznie za zgodą właściwego terytorialnie dyrektora urzędu morskiego, wydaną w drodze decyzji, która jednocześnie określa warunki takiego wykorzystania. Tym samym projekt miałby „odwrócić” podejście – z wydawania decyzji wyrażającej zgodę na wniesienie ewentualnego sprzeciwu.

Z projektem można się zapoznać tutaj.

Śr., 1 Wrz. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel