Rzecznik Praw Dziecka przedłożył w Sejmie sprawozdanie ze swojej działalności w roku 2019 (druk 318).
W sprawozdaniu Rzecznik opisał wyniki badania dotyczącego sytuacji dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Po tym badaniu przedstawił następujące wnioski:
- Nadal w instytucjonalnej pieczy zastępczej przebywa duża grupa dzieci poniżej 7 roku życia. Powodem takiej sytuacji jest brak rodzin zastępczych.
- Niepokoić powinien również fakt przenoszenia zbyt wielu dzieci z rodzinnych form pieczy zastępczej do instytucjonalnej . Jednym z powodów takiej sytuacji może być zbyt małe wsparcie udzielane rodzinom zastępczym przez koordynatorów pieczy zastępczej. Dzieci, które trafiają do pieczy zastępczej zwykle wymagają specjalistycznej pomocy z racji przebytej traumy a rodziny zastępcze - bez dostatecznego wsparcia w tym zakresie ze strony powiatów – nie radzą sobie w rozwiązywaniu problemów podopiecznych.
- Zmiana miejsca pobytu skutkuje brakiem stabilnego środowiska wychowawczego, które jest podstawą tworzenia dzieciom jak najlepszych warunków rozwoju emocjonalnego. Zmiana miejsca pobytu, zmiana opiekunów oraz rówieśników, z którymi już się zaprzyjaźniły, prowadzi do zerwania więzi emocjonalnej (tracą one swoich najbliższych po raz kolejny) z wszystkimi tego konsekwencjami w przyszłości.
- Pozyskane dane sugerują ponadto, że pomimo możliwości zatrudnienia specjalistów w placówkach, nie zawsze są oni zatrudniani w wystarczającym wymiarze godzin i nie zawsze posiadają dostateczne kwalifikacje co m.in. może skutkować potrzebą umieszczenia dzieci w placówkach socjoterapeutycznych lub resocjalizacyjnych.
- Analiza wyników podjętego badania wskazuje na istnienie systemowych niedostatków w organizacji pieczy zastępczej.
Źródło: www.sejm.gov.pl