Temat ostatniego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. rozwiązywania problemów mieszkańców Polski powiatowo-gminnej stanowiło budownictwo społeczne. Dyskusja miała dotyczyć głównie obecnych możliwości finansowania inwestycji w tej formule, jednak szybko zaczęła dotyczyć zagadnień związanych z funkcjonowaniem Towarzystw Budownictwa Społecznego.
Co z dojściem do własności?
Przedstawiciele osób mieszkających w TBS-ach podnosili zarówno bieżące problemy (wysokość czynszu i opłat), jak i brak możliwości dojścia do własności lokalu w ramach TBS. Zaznaczali, że mieszkań w spółkach typu TBS w skali całego kraju znajduje się ok. 100 tysięcy. Jak wskazał Dariusz Stachera, dyrektor Departamentu Budownictwa Społecznego BGK, w portfolio BGK znajduje się 190 TBS-ów „publicznych” oraz 40 prywatnych – i jeśli można mówić o jakichś bieżących nieprawidłowościach, to zdecydowanie w podmiotach prywatnych. Natomiast Marcin Błach, dyrektor Departamentu Mieszkalnictwa w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, zasygnalizował, że resort ma na uwadze problem stworzenia szansy na wykup lokali – niemniej tworzenie nowej ustawy „nie zacznie się jutro”.
Dawne mieszkania zakładowe
W dyskusji podniesiony został również wątek problemu z dawnymi mieszkaniami tzw. zakładowymi, które stały się własnością TBS-ów. Tutaj przedstawiciele BGK oraz MIiR przypomnieli o możliwości uzyskania bezzwrotnego wsparcia z Funduszu Dopłat na zakup byłych mieszkań zakładowych oraz ich remont w wysokości 50% kosztów. O takowe wsparcie ubiegać się mogą gminy, jednoosobowe spółki gminne oraz spółki celowe.