W bieżącym tygodniu sejmowa podkomisja stała ds. rodziny ma przystąpić do rozpatrzenia rządowego projektu nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Resort polityki społecznej przewidział zasadnicze zmiany systemowe. W odpowiedzi na nie Związek Powiatów Polskich przyjął specjalne stanowisko (można zapoznać się z nim tutaj) i zorganizował konferencję dla samorządów powiatowych (relacja tutaj). O wynikach rozpatrzenia w Sejmie projektu nowelizacji będziemy Państwa informować. Tymczasem resort polityki społecznej ogłosił dwa konkursy na sfinansowanie szkoleń dla samorządowców z systemu pieczy zastępczej. Wnioski będą przyjmowane już od 31 grudnia. Mogą je składać m.in. sami samorządowcy i ich organizacje.
Szkolenia dla władz samorządowych
Celem pierwszego konkursu jest wyłonienie organizatorów szkoleń dla władz samorządowych szczebla gminnego i powiatowego w zakresie deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej. Ministerstwo rodziny chce zachęcać władze samorządowe do przekształceń struktury pieczy zastępczej na obszarze ich jednostek samorządowych. Urzędnicy chcą również, jak to ujęto, uświadomić władzom korzyści, jakie deinstytucjonalizacja niesie nie tylko wychowankom pieczy, ale całej społeczności. Na dofinansowanie projektów w tym konkursie przeznaczono 9 mln zł. Wnioski mogą składać m.in. jednostki samorządu terytorialnego i ich organizacje. Zainteresowanym polecamy zapoznanie się z dokumentacją konkursową, dostępną tutaj.
Szkolenia dla kadr
Celem drugiego konkursu jest wyłonienie organizatorów szkoleń dla przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz kadr systemu wspierania rodziny i pieczy zastępczej, a także służb zaangażowanych w realizację zadań wynikających z ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. W tym przypadku na dofinansowanie projektów resort zarezerwował 18,3 mln zł. Z regulaminem i pozostałymi dokumentami konkursu można zapoznać się tutaj.
Oba konkursy finansowane są Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach programu operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.