Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiana granic gmin a zagospodarowanie przestrzenne

Zmiana granic gmin a zagospodarowanie przestrzenne fotolia.pl

Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych złożyła w Sejmie projekt ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, mający na celu uregulowanie sytuacji odnośnie obowiązywania aktów prawa miejscowego z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego w przypadku zmiany granic gmin.

Projekt przewiduje dodanie w ustawie o samorządzie gminnym art 4eb zgodnie z którym:

  1. W przypadku zmiany granic gmin polegającej na wyłączeniu części obszaru gminy i jego włączeniu do sąsiedniej gminy, gmina, do której został włączony ten obszar, wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki gminy na tym obszarze, w tym prawa i obowiązki wynikające z zezwoleń, koncesji oraz innych aktów administracyjnych.
  2. Akty prawa miejscowego z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego ustanowione przez organ gminy przed zmianą granic:
    1. w części dotyczącej obszaru, który został wyłączony z tej gminy, stają się aktami prawa miejscowego gminy, do której ten obszar został włączony i obowiązują do dnia wejścia w życie nowych aktów prawa miejscowego ustanowionych przez organ tej gminy, jednak nie dłużej niż przez okres 3 lat od dnia zmiany granic gminy;
    2. w części dotyczącej obszaru, który nie został wyłączony z tej gminy, pozostają w mocy.

Jak czytamy w uzasadnieniu opracowane w projekcie ustawy regulacje mają istotne znaczenie nie tylko, jeżeli chodzi o wydanie aktu prawa miejscowego, co jest długotrwałą, wieloetapową i kosztowną procedurą, a jego brak wywołuje wymierne skutki społeczne, ale zwłaszcza z
punktu widzenia zasady zaufania obywateli do organów państwa. Rozwiązania zawarte w projekcie, analogicznie jak te które znajdują zastosowanie po powstaniu nowej jednostki w wyniku łączenia innych, zapewnią ochronę mieszkańców obszaru jednostki włączonego w granice innej jednostki przed nagłym pogorszeniem ich sytuacji, związanej z utratą mocy obowiązującej aktów prawa miejscowego z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego.

Ponadto, proponowane rozwiązania dają zainteresowanym jednostkom samorządu terytorialnego objętych zmianą granic czas na sprawne dostosowanie aktów prawa miejscowego z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego do nowej sytuacji.

Pt., 29 Wrz. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka