Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kategoria C również dla osób niesłyszących?

Kategoria C również dla osób niesłyszących? fotolia.pl

Do sejmu trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o kierujących pojazdami, celem projektowanej ustawy jest jednoznaczne przesądzenie, że niepełnosprawność w zakresie całkowitego lub częściowego ubytku słuchu może być uznana za przeciwwskazanie zdrowotne do ubieganie się o prawo jazdy kategorii D1 albo D (autobusy).

Oznacza to w praktyce, w porównaniu z obecnym stanem prawnym, że osoba niesłysząca i niedosłysząca nie będzie mogła, z uwagi na ubytek słuchu, zostać pozbawiona możliwości uzyskania lub wykorzystywania prawa jazdy kategorii C1 albo C (pojazdy o masie całkowitej przekraczającej 3,5t z wyjątkiem autobusów). Przy obecnym stanie techniki, także uwzględniając doświadczenia wielu państw w których osoby niesłyszące mogą być kierowcami ciężarówek i doświadczenia z polskich dróg, po których osoby jeżdżą prowadząc ciężarówki na zagranicznych tablicach rejestracyjnych – brak jest uzasadnienia do utrzymywania w Polsce obecnego zakazu, dyskryminującego pewną grupę osób niepełnosprawnych.

Celem projektowanej ustawy jest też stworzenie osobom niesłyszącym lub niedosłyszącym, dla których podstawowym sposobem komunikowania się jest język migowy, możliwości zdawania egzaminu państwowego na prawo jazdy z pomocą tłumacza języka migowego. Wprowadzenie odpowiedniego zapisu ustawowego w sposób jednoznaczny przesądza o możliwości i legalności uczestnictwa takiego tłumacza podczas egzaminu oraz przesądza, że korzystanie z usługi takiego tłumacza, zapewnianej przez wojewódzki ośrodek ruchu drogowego, nie będzie wiązało się z koniecznością wnoszenia przez osobę egzaminowaną dodatkowej opłaty – poza opłatą egzaminacyjną wnoszoną przez wszystkich zdających.

Proponowane brzmienie art. 3 ust. 3 ma na celu ustawowe przesądzenie, że niepełnosprawność polegająca na całkowitym lub częściowym ubytku słuchu może być przeciwwskazaniem do ubiegania się o wydanie prawa jazdy tylko w przypadku praw jazdy kategorii D1 albo D (autobusy). Jest to oczywiste, bo w przypadku kierowców autobusów konieczna jest możliwość swobodnego komunikowanie się kierowcy z przewożonymi pasażerami. Takiej konieczności nie ma natomiast w przypadku pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5t. Dlatego projektowana ustawa stworzy osobom z całkowitym lub częściowym ubytkiem słuchu możliwości ubiegania się o prawo jazdy kategorii C1 labo C a konsekwencji zwiększy możliwości zatrudnieniowe tych osób.

Pt., 7 Kw. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk