Na wtorkowym posiedzeniu połączonych komisji sejmowych: Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa posłowie analizowali rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo łowieckie oraz zmieniającej ustawę o zmianie ustawy – Prawo łowieckie.
Dyskusja ogólna – negatywnie o projekcie
Jako pierwszy zabrał głos przedstawiciel Sławomir Izdebski, przewodniczący rolniczego OPZZ, który wskazał, że procedowany projekt nie jest pierwszym projektem Prawa łowieckiego jaki wpłynął do Sejmu, ale OPZZ przygotował swój projekt ustawy, lepszy i kompletny. Zaznaczył, że rolnicy nie chcą zniszczenia łowiectwa, delegalizacji Polskiego Związku Łowieckiego - chcą tylko regulacji stanu obecnego. W jego ocenie nie może być tak, że łowczy płacą składki, a odszkodowania wypłaca Skarb Państwa. „Nie może być tak, żeby polski rząd, polski premier i polski minister nie miał żadnego wpływu na to, co robi Zarząd Polskiego Związku Łowieckiego”.
Kolejny wypowiedział się przedstawiciel Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotr Lutyk, który wyraził opinię negatywną do projektu. W jego ocenie proponowana ustawa nie wywoła zamierzonych skutków. „Rolnicy nie dostaną tego co im obiecano, a leśnicy obrócą się przeciwko rządowi.” Zaproponował wprowadzenie systemu szacowania szkód przez koła łowieckie w połączeniu z odpłatnym, sprawnym systemem odwoławczym na poziomie wojewody.
Bronisław Sasin ze Związku Leśników Polskich wyraził zdecydowany sprzeciw dla rozwiązań zaproponowanych w projekcie rządowym. Zaapelował o odrzucenie art. 2 traktującego o oględzinach i szacowania szkód łowieckich. Zgodnie z projektem, szacowania szkód będą dokonywali leśnicy 0 wskazał, że leśnicy nie maja niezbędnej wiedzy merytorycznej z zakresu rolnictwa. Poza tym nowe zadania wymaga zatrudnienia co najmniej dwóch specjalistów do każdego nadleśnictwa. Ponadto, nie ma zgody środowiska leśników na nałożenie na Lasy Państwowe obowiązku wypłacania odszkodowań.
Przedstawiciele środowiska rolników wskazali, że obecny system wypłacania odszkodowań jest doskonały… dla łowczych. Obecne, niedoskonałe prawo łowieckie nie stanowiłoby większego problemu, gdyby myśliwi nie naruszali prawa własności ziemi rolników.
Po wysłuchaniu dyskusji, posłowie podjęli decyzję o powołaniu podkomisji do rozpatrzenia przedłożonego projektu.