Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Niekonstytucyjne zmiany w Prawie o zgromadzeniach?

Niekonstytucyjne zmiany w Prawie o zgromadzeniach? fotolia.pl

30 listopada br. odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych w przedmiocie rozpatrzenia projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo o zgromadzeniach.  Przedmiotowy projekt jest propozycja poselską i odkąd tylko pojawił się w Sejmie, wzbudza wiele kontrowersji. Burzliwy charakter miało również pierwsze czytanie nowelizacji.

Posłowie opozycji zgłosili wniosek o wysłuchanie publiczne, gdyż w ocenie opozycji projekt istotnie ogranicza konstytucyjne prawo obywateli do gromadzenia się. Wniosek został oceniony negatywnie przez Biuro Legislacyjne i odrzucony przez członków komisji.

Zgłaszano zastrzeżenia, że nie wszystkie organizacje pozarządowe zainteresowane uczestnictwem w posiedzeniu zostały wpuszczone na posiedzenie Komisji.

Ponadto podnoszono, że na projekcie skorzystają zgromadzenia rządowe, organizowane przez organy władzy publicznej – zgromadzenia obywatelskie, oddolne, są marginalizowane.

Opinia RPO

Zgodnie z opinią przedstawicielki rzecznika Praw Obywatelskich, omawiany projekt jest sprzeczny z Konstytucją oraz standardem międzynarodowym, wynikającym z orzecznictwa ETPCz i wytycznych OBWE dot. prawa do zgromadzeń. RPO zwraca szczególna uwagę na:

  1. nierówne traktowanie organizatorów zgromadzeń,
  2. stawianie w pierwszym rzędzie organizatorów zgromadzeń władzy publicznej, co jest sprzeczne z art. 57 Konstytucji; w ocenie RPO konstytucyjne prawo wolności zgromadzeń jest skierowane do obywateli a nie do władzy,
  3. istotne ograniczenie wszystkich (nawet pokojowych) kontrdemonstracji.

Następne czytanie odbędzie się najprawdopodobniej na najbliższym posiedzeniu sejmu.

Czw., 1 Gr. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka