Do konsultacji publicznych został skierowany projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Głównym celem zmian ma być dostosowanie przepisów do orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Konstytucyjnego w zakresie stosowania przymusu bezpośredniego.
Pozostałe zmiany dotyczą finansowania świadczeń zdrowotnych w zakresie psychiatrycznej opieki zdrowotnej, funkcjonowania centrów zdrowia psychicznego (w projekcie założono, że centrum zdrowia psychicznego ma obejmować swoim obszarem działania nie mniej niż 50 tysięcy i nie więcej niż 200 tysięcy mieszkańców) z uwzględnieniem zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa. oraz zmiany niektórych upoważnień ustawowych do wydawania aktów wykonawczych oraz uchylenie albo przeniesienie treści objętej aktem wykonawczym bezpośrednio do ustawy z uwagi na regulowaną w nich materię. Projekt przewiduje również nowelizację ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi w zakresie dotyczącym uprawnienia osoby zobowiązanej do poddania się leczeniu odwykowemu do złożenia wniosku o zmianę przez sąd postanowienia w przedmiocie rodzaju zakładu leczenia odwykowego, monitorowania pomieszczeń, w których przetrzymywane są osoby co do których stosuje się środek przymusu bezpośredniego w postaci izolacji, czy też zmiany sposobu funkcjonowania gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.
Warto również nadmienić, że równolegle prowadzone są prace nad projektem rozporządzania w sprawie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.